Toplam çözüm sayısı
..
Nish Auto Otomotiv ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Nish Auto Otomotiv Mağduriyeti

1373görüntüleme
Semih
Semih 08 Mayıs 15:16
Nish Auto Otomotiv Mağduriyeti
Nish Auto Otomotiv Mağduriyeti
Nish Auto Otomotiv Mağduriyeti
+4

2004 model Volkswagen ® Multivan aracımı, yıllar içinde oluşan çizikler ve sürtmeleri yaptırmak için 6 Nisan 2021 tarihinde tavan hariç komple kaporta, boya yapılması için Nish auto'ya teslim ettim. Aracımın sağ, sol, ön kapı fitilleri ve sürgü kapı fitilinin değişimini istemiştim. Aracımı teslim etmeden önce, döşeme yapılması için çoğu trim parçası sökük şekilde teslim etmiştim. 17 günlük kapanma sürecinde sökük trim parçalarını takmadan önce temizlik için arabanın üzerinde kalan trim parçalarını söktüm ve fitil takmak için sökülen trimlerden 4 Taneden ® 3’ünün tırnaklarını kırmış olduklarını fark ettim. 

Aracın bagajının solundan su aldığını söylemiştim. Teslim ederken n*** Bey bana bunu hallettiklerini söylemişti. Teslim aldıktan sonra 2 kere yağmur yağdı, ikisinde de araç o yerden su aldı. Aracı teslim alırken şoför kapısı zor kapanıyordu. Aracı teslim aldığımda kapı fitillerinin yeni olmasından dolayı kapıların biraz daha zor kapanmasının normal olduğunu, zamanla düzeleceğini söylediler. Sürgülü kapı ve sağ ön kapı rahatlıkla kapanırken şoför kapısı hala çok zor kapanıyor. İncelediğimde şoför kapısının ayarının düzgün yapılmadığını, olması gerekenden daha aşağı seviyede durduğunu fark ettim.

Sürgü kapının fitili yanlış takılmış bu sebeple oraya denk gelen trim parçaları yerine oturmuyor. Ayrıca sağ ve sol camlarının etrafında bulunan fitil oldukça özensiz ve yerine doğru takılmamıştı, teslim alırken n*** Bey bunun normal olduğunu söyleyip geçiştirdi. Aracımın marş motoru bana haber verilmeden 1.300 TL + KDV’ye revize edilmiş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile