Ninaperla.com Ürün İade Edememe...

Sevinç K. |

Siparişi alırken çok ilgiliydiler. Hemen aradılar, gönderdiler. Bir sıkıntı görünmüyordu. 18.06.2016 tarihinde geldi ve hüsran. Ayakkabıların kalıpları çok büyük ve fotoğraflardaki gibi kaliteli durmuyor.

En kötüsü o kadar ilgisizler ki kutuya koyarken bile bakmamışlar, ayakkabıların altları ortasından delinmiş, yanlar sürtünüp soyulmuş. Kalıp öyle büyük ki terlik gibi ayağımdan çıkıp duruyor, kızıminki de aynı şekilde.

Facebook'ta bin kere yazdım, paylaşım yapılıyor ama bana cevap yazılmıyor. Neyse dönüş yaptılar, iade etmek istediğimi söyledim. Tabii ki ama %30 kesinti yapılıyor, ufak bir kesinti diyor. Zaten 140 TL ödedim 40 TL'sini kesecekler, madem ufak bir kesinti bunun için neden müşteri kaybediyorsunuz? Herkesi saf zannediyorlar. Bunun peşini asla bırakmam. Kimse de bırakmasın. Bana mail olarak gönderdikleri satış sözleşmesinde cayma haklarımız açıkça yazıyor.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Sorun Çözme Ürün-Ücret İade

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Sevinç K.
    20 Haziran
    18:21

    Mailde sözleşmede %30 kesintiyle alakalı bir madde yok. Ki kişiye özel bir tasarım da değil. Tüketici haklarına başvurdum, hakkımı sonuna kadar arayacağım.