sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Nilüfer Turizm Sorumsuzluğu

Nebahat Nebahat06 Ocak 08:52

3041099 PNR kodlu 01.01.2020 tarihine İstanbul'dan İzmir yönüne giden 22.00 arabasına bilet almıştım, almaz olaydım. Hayatımda geçirdiğim ve geçireceğim en kötü yolculuğu yaşattılar bana... Otobüse Esenler otogarında binecektim. Otobüs otogara hiç gelmedi ve 15 dakika rötarla bir adet servis aracı tipli bir araba geldi ve yolcuları ona tıkıştırıp otobüsün olduğu yere götürdüler... 16KN*** plakalı bir otobüse bindirdiler otogar dışından bir yerden... Araç daha ilk başlarda hareket ettiğinde tekerleklerinden bir ses geliyordu ve bunu şoföre sorduğumda bu sorunu daha şehrin içindeyken bir ustaya göstermek yerine normal olduğunu söyledi ve o şekilde devam etti... Ataköy ve Gebze'den yolcu aldı Gemlik'e doğru giderken otobanın ortasında tekerlerden gelen sesin artması ve arabanın sarsılmasıyla aracı durdurdular.

. Fakat gecenin bir yarısı Nilüfer Turizm firmasını başka bir araç göndermesi için aramak istemediler... 4 adet tekerin bijonlarının gevşediğini söylediler... Bijon denilen parça aracın güvenle yola çıkmadan önce ilk başta kontrol edilmesi gereken parçası çünkü tekerleri aks miline bağlamaya yarayan kısım ve bu kontrol edilmeden yola çıkılmış... Tekerlerin fırlaması an meselesi, otobüsün içindeki onca yolcunun güvenliğini tehdit altına alan Nilüfer turizmin umursamaz, kaba şoförlerine emanet insanların hayatları... 3 saat usta beklendi ve gelen de ne idüğü belirsiz ve aletsiz gelen usta olduğu için bijonlar Elle sıkıldı... Aracın içinde en temel malzeme bile yok (kriko tornavida vs. Gibi)... Bu kaybedilen 3 saatlik süreyi telafi etmek için şoför hız kurallarına uymayıp hız yaptı (dijital takometresi takılı değildi) üstelik de muavin uyardığı halde "araç yoldan çıkacak tekerler çok sağlam değil abi bu kadar hızlı sürme diyen muavine şoförün cevabı tüyler ürperten cinsten "bir şey olmuyor ya, bu aracın 4 tekeri var öndeki 2 teker daha önce fırlamıştı bir şey olmadı sadece 8 çizdim" demesi olayın vahimliğini açıklamaya yeter sanıyorum.

İzmir'e vardığımızda da servis kullanacak yolculara saat başı servislerin kalktığını söyledikleri halde, servis bile 20 dakika rötarlı geldi... Sözün bittiği yer... . Bu şikayetimi Ulaştırma Bakanlığı ve CİMER'e de yazacağım... Bu nasıl kurumsallık, bu nasıl bir sorumsuzluk, insanların hayatı kimlere emanet... Bu mağduriyetimden dolayı Nilüfer Turizm'den ücret iadesi talep ediyorum ve böyle bir firmanın yolcu taşımasının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler