15 Mayıs
#11973340

Nilüfer Turizm Online Satışta Sorunlu!

13 Mayıs tarihinde Nilüfer Turizm'den 1 Haziran 2019 tarihine, 21.00 Edirne-İzmir otobüsüne üç kişilik bilet aldım. Ancak ben kredi kartından online satın alma işlemini yaparken seçtiğim koltuklar başkaları tarafından satın alınmış, ama benim ücretim de (360 TL) kredi kartından düşülmüş.


Aynı durum bir hafta önce de İstanbul-Edirne seferinden iki kişilik bilet alırken de başıma geldi. Bilet ücreti kredi kartından çekilmesine rağmen, ben işlemi yaparken başkaları satın aldığından biletlerin satışı gerçekleşmedi.


Her ikisinde de müşteri hizmetlerini aradım hemen, biletlerin başkaları tarafından satın alındığından bana satışının gerçekleşmediğini paranın da 24 saat içinde hesaba geri yatacağını söyledi. Her iki seferde de bilet satışı telefondan gerçekleşti ve her ikisinde de kredi kartı bilgilerimi Nilüfer çalışanıyla paylaşmak zorunda kaldım ve bu hiç hoşuma gitmedi.


Oradaki çalışanın veya firmanın kredi kartı bilgilerimi kayıt etmediğini, veya bunun kredi kartı ilgilerini toplamak için firma tarafından yapılmadığını kim garanti edebilir bana. İstanbul dönüşüm sırasında yazıhaneden beklerken bir yolcunun da aynı şikayetle yazıhaneye baş vurduğuna şahit oldum.


Demek ki firmanın sisteminde bir hata var ki, ben koltukları seçip satın alma işlemini yaparken başkası da alabiliyor bileti. Burada çifte rezervasyon da olabilir. Veya dediğim gibi firma bu şekilde kredi kartı bilgilerimizi topluyor, bu durumun devam etmesi bunun ispatı. Eğer online işlem yapacaksanız önceliğiniz Nilüfer Turizm olmasın.


Tabii telefondan satın alma yaptığımda kendi hesabımdan olmadığı için 360 TL'nin puanı da hesabıma geçmiyor, bu da ayrı bir sorun ve firma için de kazanç oluyor.

Baki Baki 1.840 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları