Nilüfer Turizm Olmayan Otobüse Bilet Kesme Sorunu

Ayşe Ayşe03 Haziran 14:04

Obilet.com üzerinden 5 gün önce Nilüfer Turizm Afyon-İzmir17:50 aracına iki kişi için bilet aldık. Hareket saatinden yaklaşık 24 saat önce bir mesaj geldi.

Nilüfer Turizm Afyon (Cumhuriyet) otobüs Kalkış-Varış Noktası - İzmir otogarı arası almış olduğunuz biletinizin kalkış tarihi 03 Haziran 2020 12:50 olarak güncellenmiştir. Detaylı bilgi almak için Obilet canlı Destek ekibine bağlanabilirsiniz. https://www.Obilet.com B002

Bu mesaja göre, 12:50'ye alınmış. Biraz kızdık ancak içinde bulunduğumuz durumdan ötürü neyse dedik, anlayışla karşıladık. Bugün yaklaşık 12:00 gibi Afyon merkezde otobüse binmek için. Gittiğimizde Cumhuriyet tesisi neresi bile bilmiyorduk, sorduk soruşturduk. Cumhuriyete gittik. Sonrasında oradaki insanlar burada Nilüfer yok, buradan kalkmıyor dedi. Otobüsü ararken son 10 dakikamız kaldı. Sonrasında Nilüfer turizmi ve Obilet.com müşteri hizmetlerini defalarca kez aradım. Bu sırada ise sürekli bizi oraya buraya yönlendirdiler. Ve sürekli taksi ile bir otogara, bir cumhuriyete gidip geldik. Otobüsü kaçırmamak için. 12:45'te Obilet.com adına bir numara bizi aradı ve bir hata olduğunu, aslında öyle bir otobüsün olmadığını, yaklaşık 1 saattir boşuna beklediğimizi bize söyledi. Ücret iadesi yapılacak dedi. Biz de yeni bilet almak için tekrar taksi ile otogara gittik. Yaklaşık 15 dakika sonra yine başka bir numara arayıp otobüsün var olduğunu ama 15:30'da bizi alacağını söyledi. Ben anlamlandıramadım. Obilet.com'dan ve özellikle tercih ettiğim Nilüfer Turizm'den yıllardır bilet alırım. Bugüne kadar da çok memnundum. Ama böyle bir saçmalığı yaşamış olmaktan da, harcadığım taksi paralarına zaten ekstra 2 bilet daha aldım. 

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler