04 Temmuz 2018
#10627564

Nilüfer Turizm Bilet İade Yapılmaması

Nilüfer Turizm'den 20.06.2018 tarihinde İstanbul-Ankara arası 2+1 otobüs biletim sefer saatinden 5-6 saat önce 2+2 olarak değiştirildiği için biletimi iptal ettirdim. Ancak kredi kartıma halen ödemesi yapılmadı. Şikayetleri incelediğimde aynı problemi birçok yolcu adayının yaşadığını okudum. Bir daha bu firmatercih etmeyeceğim, yolcu memnuniyeti konusunda dikkatli olmalısınız.

Banu Banu 1.063 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Banu16 Temmuz 2018

    Buraya bu konuda yazdığım kaçıncı şikayet ben bile takip edemiyorum! Müşteri hizmetleri ile defalarca iletişime geçtim, söyledikleri şey sadece ezber. 10 Haziran'dan itibaren sistemimiz değişti, otomatik olarak yüklenecektir, kart bilgilerinizi takip edin. 1 ay oldu alt tarafı bilet param iade edilecek. Bu kadar müşteri memnuniyetini önemsemeyen bir firma görmedim. Buraya defalarca firmalarla ilgili görüş bildirdim, her firma bana ulaşıp şikayetimi tekrar dinledi, yardımcı olacaklarını dile getirdi. Ama Nilüfer Turizm ne buradan dönüş sağlıyor ne de birebir müşteri hizmetlerinden iletişime geçtiğimde yardımcı oluyor. Bu is artık mahkemelik olma yolunda ilerliyor.

  • Banu12 Temmuz 2018

    Biletimi iptal edip üzerinden 15 iş günü çoktan geçmesine rağmen ve bu konu hakkında problemimi müşteri hizmetleri ile paylaşmama rağmen halen iadem gerçekleşmiyor. Nilüfer Turizm bu şekilde prosedür uygulayıp gecikme yaparak müşteri kaybediyorsunuz.

Ziyaretçi Yorumları