13 Ekim 2014

Nike Ayakkabıdaki Problemi Gidermedi.

29. 03. 2014 Tarihinde Nike Kayseri Form mağazası olan Deniz Tekstil'den ayakkabı aldım. Sağ ayakkabının tabanından bozukluktan dolayı aşırı derecede "gıcır" ses çıkarmaktaydı. Bende 17/09/2014 tarihinde ürünle ilgili şikayetlerimi mağazaya bildirdim. 11. 10. 2014 ürünümü aldım. Olumsuz sonuçlandı. Verilen cevapta "kusur niteliği taşıyacak bir durum olmadığı" belirtilmiş.

Benim amacım ayakkabıyı değiştirmek değil sorunun çözülmesi. Ayrıca ayakkabının sol kısmı normalken sağ tarafında yaşadığım bu taban sorununu kusur görmemenizi olarak aklım almıyor. Yıllardır Nike ürünleri kullanan birisi olarak hayal kırıklığı yaşadım güvenim sarsıldı. Yetkililerden sorunun giderilmesini istiyorum.

Muhammet 401 Okunma

Cevaplar

  • Muhammet 04 Kasım 2014

    Konu ile ilgili 03.11.2014 tarihinde dönüş sağlandı firma tarafından, Olumu sonuçlandı tarafıma bildirilen "gelip ürününüzü iade edebilir yeni ürün alabilirsiniz" cevabı oldu.Buda beni tatmin etti.Mağazaya gittim Çalışanlardan Mete isimli arkadaş yardımcı oldu.Fakat ben değişim için yeni ayakkabı beğenemedim malesef.İadeyi gerçekleştirdim. Uygun bir zamanda hoşuma giden bir ürünü alacağım.

  • Nike Temsilcisi03 Kasım 2014

    Sayın Tüketicimiz, Konuyla ilgili olarak telefonda tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Saygılarımızla NIKE TÜRKİYE

  • Muhammet 19 Ekim 2014

    hala dönüş gerçekleşmedi bu konuda

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön