19 Aralık 2014

New Balance Ürün Değişimi Sıkıntılı!

5 ay önce 2 yaşındaki oğluma almış olduğumuz New Balance marka ayakkabı süre zarfında yıprandı, rengi soldu, yanlarda açılma oldu. Firmaya ürünün renginin solmasıyla ilgili şikayetimizi bildirdiğimizde yıkama hatası diye ürün tekrar bize iade edildi. Halbuki ürün yıkanmadı sadece yağmurlu havada giyildi. O zaman ürünü alırken kullanma talimatına yağmurlu havada ürün giyilemez diye ibare konulsun.

Ciddi bir para ödeyerek çocuğum sağlıklı kaliteli ayakkabı giysin diyerek ürün alınıyor karşılığında müşteri memnuniyeti önemsenmiyor. Şimdi ben bu ayakkabıya ne yapayım gidip çöpe mi atayım. 1 aydır firmada incelemede ve sonuç olumsuz şimdi ben ne yapmalıyım tüketici haklarına mı başvurmalıyım?

Adaş 1.721 Okunma

Cevaplar

  • New Balance Temsilcisi23 Aralık 2014

    Merhaba; Mağazamız tarafından inceleme merkezine gönderilen ürünleriniz yaklaşık 21 iş günü boyunca tüm üretimden kaynaklanabilecek testlere tabi tutulur. Eğer test sonucu olumsuz ise onaylama durumumuz malesef söz konusu değildir. Anlayışınız için teşekkür eder,iyi günler dileriz. Sevgiler.

  • Adaş 20 Aralık 2014

    ankara gordion new balanceden aldım ürün bir ay ellerinde bekledi 2 kez aradığım halde dönüş yapılmadı 2. görüşmemde ürünün yanlış mağazaya yönlendirildiğini söylediler ve ürünü teslim almaya gittiğimde bana sms yoluyla bilgi verildiği söyleniyor fakat numarayı mağazanızla aynı numara oldğunu teyit ettiğim halde bana bilgilendirme smsi gelmedi.

  • New Balance Temsilcisi20 Aralık 2014

    Merhaba; Ürünü nereden aldığınızı belirtir misiniz? Sevgiler.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön