New Balance Kusurlu Ayakkabı Kullanıcı Hatası Dediler...

Sitem B. |

Yaklaşık 1 yıl önce aldığım 2 adet New Balance ayakkabımın birisinde resimlerde de göreceğiniz üzere yırtılmalar meydana geldi. Mağazaya ürünün incelenmesi için teslim ettim. Geri dönüş öncelikle mesaj ile geldi. "... . Form numaralı inceleme ürününüzün değişim talebi ret edilmiştir. Ürününüzü Optimum mağazamızdan teslim alabilirsiniz. " Bunun üzerine önce mağazayla ardından da çağrı merkezi ile görüştüm. 4-5 kişilik heyet incelemiş ve imalat hatası olmadığına karar verilmiş... Siz firma olarak kendinizden ne kadar eminseniz bende kendimden eminim ve en fazla 10 sefer giydiğim ama severek giydiğim bu ayakkabıyı ben yırtmadım!
New Balance'tan ilk defa ayakkabı almadım. Bu yapılan tamamen haksızlık. Bu kadar şikayet üzerine önlem almamanızda ayrı bir durum. Garanti kapsamı üzerinde madem ayakkabıyı değiştiremiyorsunuz neden tamir etmeden geri gönderiyorsunuz? Yetkililere soruyorum!

Etiketler :

Deri - Kumaş vb. Malzeme Garanti Kapsam

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 23 Mayıs
    16:57

    Merhaba;

    Şikayet numaranız kontrol edilerek test sonuçlarına bakıldığında, üründe bağcıkları açılmadan giyip çıkarma durumu tespit edilmiştir. Üretimsel ya da materyal kaynaklı bir durum tespit edilemediğinden işleminiz gerçekleşememiştir. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

    Sevgiler.