25 Şubat 2013

Network Pantolon Tadilatı Özensiz Yapılmış!

Akmerkez network mağazasından yeni alıp ceplerini kısalttırmak için tadilata verdiğim pantolonu bir gün sonra aldım. Ne yazık ki mağazada kontrol etmedim, akşam eve gelip tekrar kontrol ettiğim de terzinin pantolonu oldukça belirgin bir şekilde yırtıp, sonrasında da dikerek örtmeye çalıştığını farkettim.

Mağaza personeli tonlarca para verip aldığım bu pantolonu nasıl bana bu şekilde teslim eder, bu nasıl bir sorumsuzluk. Böyle bir mağazada resmen saf yerine koyuldum. Terzisi mağazaya, mağaza da müşterisine atmaya çalışıyor. Farkedilmeyeceğini mi zannediyorlar, gerçekten çok ayıp!

Mehmet 200 Okunma

Cevaplar

  • Network Temsilcisi01 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz; Şikayetvar.com adresi üzerinden göndermiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili sizlere yardımcı olmak isteriz. Ürününüzde yapılan hatalı tadilat ile ilgili size uygun bir zamanda ürününüz mağazamıza bırakmanızı rica ediyoruz.Mağazadaki arkadaşlarımız tarafından gerekli kontrollerin yapılıp tarafınıza ürününüz ile ilgili yardımcı olunacağını bildirmek isteriz. Akmerkez Network Erkek mağazamızı ilgii şikayetiniz üzerine gerekli bilgilendirmenin yapıldığını bildirmek isteriz. Yaşamış olduğunuz şikayet konusu durumu ile ilgili tarafınızdan özür dileriz. Göstermiş olduğunuz anlayışa teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön