03 Eylül 2013

Network Satış Sonrası Hizmet Sıfır!

31, 08, 2013 tarihinde Network Şişli Cevahir mağazasından damatlık için kullanılmak üzere bir adet smokin ve gömlek aldım. Ceket ve gömlek kol boyu ve pantolon boyu ve ceketin daraltılması üzerine anlaşıp tadilat fişimi aldım. Bugün ürünümü almaya gittiğimde gömlek tadilatım yapılmamış, smokin ceketimse pot yapmıştı.

Hatalarını kabul ettiler ve düzeltmek için zaman istediler ancak yarın düğün için İstanbul dışına çıkmam gerekiyor. Bu benim aynı mağazada yaşadığım 3. sorun. Satış görevlileri ürünü sattıktan sonra kesinlikle ilgilenmiyor ve eksiklikler giderilmiyor. Müşteri memnuniyetine önem verilmiyor. Şikayetimi belirtiyor gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Miraç 136 Okunma

Cevaplar

  • Network Temsilcisi04 Aralık 2013

    Değerli Müşterimiz; Markamıza yapmış olduğunuz geri bildirimler için teşekkür ederiz. Mağazamızada yaşamış olduğunuz şikayet konusu durum adına özür dileriz. Tekrarının yaşanmaması için gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını bildirmek isteriz. Eğer çözümlenemeyen şikayetiniz için [email protected] Saygılarımızla AY Marka Mağazacılık Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön