29 Mart
#11775787

Netflix Ücretsiz Üyelik Diyerek Ücret Alıyor!

2018 yılının ocak ayında ücretsiz 1 aylık deneme sürümü ile Netflix kullanmaya başladım. Sonra 2018 yılı içerisinde 3-4 ay süre aylık abonelik yaparak platformu kullandım. Sanırım eylül 2018'de aboneliğimi iptal ettirdim. 2019 Mart ayında Netflix internet sayfasına girdiğimde 1 aylık deneme ücreti reklamını gördüğümden "sanırım her sene 1 ay ücretsiz deneme imkanı sunuyorlar" diye düşündüm. 2 Mart tarihinde farklı bir mail adresi ile platforma "ücretsiz" deneme alanından girerek platformu kullanmaya başladım. Sistemde kayıtlı kredi kartımın harcamalarını incelerken "ücretsiz" denilen Netflix'ten 41 TL çekim yapıldığını fark ettim.


Kredi kartımı kontrol etmesem farkına bile varmayacağım çünkü ücretsiz alanda işleme devam ederken hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Müşteri hizmetlerini aradığımda 1 hafta içerisinde arasaydım iade yapacaklarını söylediler fakat hesap kesim tarihi nedeniyle kredi kartımdan fark etmem zaman aldı ve ücret iadesi yapamayacaklarını, ücretsiz ilk ay denemeden sonra 10 ay içerisinde tekrar girdiğimde ücret çekimi yapabileceğini söylediler.


İlk ücretsiz üyeliğimin üzerinden 14 ay geçmişti bile oysa ki. Yöneticisi ile görüşeceğini söyleyen çağrı merkezinde çalışan arkadaş yapacakları hiçbir şey olmadığını aslında ücret çekimi yapacağının bildirildiğini ve benim bunu fark etmediğimi iddia ederek görüşmeyi sonlandırdı. Ücretim iade edilmediği sürece aslında severek kullandığım bu platformu ne kullanacağım ne de şikayetimin takibini bırakacağım.

Volkan Volkan 8.528 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları