Netflix, Para Aldığı Halde Aksini Söyleyen Bir Hata Alıyorum.

Eray Eray28 Ağustos 02:01

Netflix'e yaklaşık 7, 8 aydır her ayın 20'sinde 41,99TL ödeme yapıyorum. Bu ayda aynı şekilde 20'sinden önce İninal kartıma 50TL yatırdım. Ama Ağustos ayının 20' sinde ilk defa ''Son ödemenizi işleme alamadık.'' diye bir hata aldım. Devam etmem için ödeme bilgilerini güncellemem isteniyordu. Ödeme bilgilerini güncelledim ve tekrar aynı hatayı aldım. Hata mesajında bakiye yetersizliği olduğu yazıyordu. İninal hesabımdan kontrol ettim ve harbiden bakiye eksikti çünkü Netflix Ağustos ayının parasını çekmiş gözüküyor. Haliyle kartta para kalmadı.

Basit bir teknik hata olduğunu düşünüp aldırmadım. Zaten 28.08.2020 tarihine kadar Dizi-Film izlemeye devam edebiliyordum. Ama an itibariyle hesaba girebiliyorum lakin herhangi bir şey izleyemiyorum. Yine Netflix sitesinde yardım merkezinden Bir çözüm aradım ama fatura ve ödemeyle alakalı tavsiyeler ödeme bilgilerini güncelleme üzerine. İninal karta bu ay sadece Netflix ücreti için 50TL yatırdım ama param çekildiği için ödeme bilgilerini güncelleyecek kadar bakiyem yok.

Açıkçası karta tekrardan para yüklersem sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Ama Halihazırda Çekilmiş olan paramı geri alabilir miyim bilmiyorum. Bu konuda bilgi alabilirsem memnun olurum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler