sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Netflix 1 Ay Kullanılan Hesaptan 2 Aylık Tutar Çekti

Önemli Önemli06 Eylül 22:15

17 Haziran 2020 tarihinde kuzenimle beraber 1 aylığına açtığımız 4 kişilik UHD Premium paketin ücreti 42 TL olmasına rağmen kayıt olduğumuz gün hesaptan 84 TL çekildi. Aynı gün Netflix müşteri hizmetlerini aradığımızda sadece 42 TL nin çekildiğini, 84 TL çekilmediğini söylediler (Ziraat banka kartı üzerinden işlem yapıldı), ardından Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aradığımızda banka kartları üzerinde böyle bir yetkileri olmadığını, tutarın tamamının Netflix tarafından çekildiğini söylediler, aynı gün tekrar Netflix müşteri hizmetlerini aradığımızda ve bankayla ilgisi olmadığını söylediğimizde bu sefer laf değiştirip (başka bir müşteri temsilcisi) ilk kayıt aşamasında Netflix tarafından kartın geçerli olup olmadığını sınamak amacıyla tutarın 2 kat çekildiğini ve bu ekstra 42 TL'nin 30 iş günü içinde hesaba yatacağını belirttiler. Biz de inandık ve kuzu kuzu bekledik. 

Ta ki Ağustos'a kadar. Ağustos'un başında 30 iş gününü çoktan geçmemize rağmen bir süre daha bekledik ve sonunda arama kararı aldık, bu sefer de yine laf değiştirip böyle bir tutar Netflix'e yatmamıştır dediler. Ondan sonra biz bu işi banka ödeme iptali tutanağı doldurarak devam ettirme kararı aldık ve hala bu sürecin içerisindeyiz ve ne zaman sonuçlanacağı belli değil ayrıca bizim lehimize çözüleceği de kesin değil

Bunun için ikinci bir yol olarak buraya yazmayı tercih ettim. Söylenilen cümlelerin en ufak bir kelimesinde bile yalan ve abartı kelime yoktur. Eğer buradan ve banka itiraz işleminden de sonuç çıkmazsa son çare Tüketici Mahkemesi'ne gitmek olacaktır. Bizi 1 buçuk ay defalarca aramamıza rağmen her defasında paranız yatacak deyip bu süre dolduğunda ise böyle bir tutar Netflix hesabında görünmüyor diyerek laf çeviren Netflix'ten hakkımızı istiyoruz!

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Önemli 26 Eylül 05:32

Şikayeti yazalı neredeyse 3 hafta oldu ama hala değerli şirketimiz Netflix'ten cevap yok. Suskunluk kabuldendir. Her türlü belgeyi sunmaya hazırız. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız haberin olsun Netflix. Netflix'in bu suskunluğunu görüyorum ve iddiayı belki de en başında yapmam gerektiği şeklinde artırıyorum. Alın size çift çekimin yapıldığını kanıtlayan 2 dekont. 17 Haziran 2020 tarihinde sırayla 01:33 ve 01:39 saatlerinde, 6 dakika arayla çift çekim yapılmış, her şey ortada. Kişisel bilgilerin gizliliği gereği önemli gördüğüm bilgilerin üstünü çizdim. Hiç sanmıyorum ama zahmet edip de cevap verme gereği duyarsa, bu belgelerin orijinal halini Netflix'e göndermeye hazırız. Sayın Netflix, bu size bu platform üzerinden son mesajımız, haklıyız ve bu hakkımızı her yerde sonuna kadar aramaya devam edeceğiz. Umursamayınca vazgeçerler diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, siz sustukça her platformda yaptığınız haksızlığı dile getireceğiz ve hakkımızı aramaya devam edeceğiz. İnşallah en yakın zamanda dönüş yaparsınız da konu kapanır. Bu iş gereksiz uzadı.

np_image2 Ekli Görsel Var
profile-icon Önemli 16 Eylül 01:04

Neredeyse 1 haftadır cevap bekliyorum ama geri dönüş yok. Müşteri hizmetlerindeki ilgisizlik burada da devam ediyor. Buradan herkes görsün Netflix'in gerçek yüzünü. Müşteriyi önemsemiyorlar üstüne yanıltıyorlar.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Barış 08 Eylül 19:08  

    Tüketici Mahkemesi değil Tüketici Hakem Heyeti muhatabınız, mahkemeye bu kadar tutar için gidemezsiniz, ilçe kaymakamlık binasındadır büyük ihtimalle bu birim, başvurun çatır çatır alırsınız hiçbir sıkıntı yok.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler