Netelsan  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hasan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Netelsan Alarm Sistemi Sürekli Kopukluk Oldu

1.705görüntüleme
Hasan
Hasan 06 Ocak 2020 09:48
ÇözüldüÇözüldü
Hasan'ın Teşekkür Mesajı
“Mühendis Onur Bey ve Teknisyen Nurullah Bey'e teşekkür ediyorum.”

Birkaç ay önce Netelsan alarm sistemi satın aldık. Sistemden anlık olay bildirimi almak ve cep telefonu üzerinden giriş yaparak durumu kontrol etmek mümkün olamadı 3 gün boyunca. Gün boyu sürekli kopukluk oldu ve akşam saatlerinde ise bağlantı tamamen koptu. "Güvenlik Firması" Netelsan mesai saatleri dışında çalışmıyor. Saat 19:00'dan sonra kimseye ulaşmak mümkün değil. Ve in garibi ne zaman bu şekilde bir bağlantı hatası yaşasak ortalıkta birileri dolanmaya başlıyor. Dün gece olduğu gibi. Alarm sistemine bağlanamayınca bir problem olduğunu düşünerek hızla eve geldiğimizde, uzakta oturan bir komşumuz köpeklerin uzun süre havladığını söyledi.

Bir gün önce de sabaha karşı birileri dolanmıştı evin etrafında. 1 Hafta önce karşı komşunun evini birileri yokladı (onlar şanslılar Netelsan müşterisi değiller, sabaha karşı saat 03:00'de telefonla arayarak bilgi verilmiş kendilerine, alarmınız çalıyor şeklinde) Ne zaman bağlantıda problem olsa "murphy kanunu olduğuna inanmak istiyoruz, birileri evin etrafında dolanmaya başlıyor. Güvenlik 7/24 esasıyla verilmesi gereken bir hizmet aslında, ancak, netelsan'a akşam 19:00'dan sonra ulaşmak mümkün olamıyor. Gelen teknisyen arkadaş sorunla güzel bir şekilde ilgileniyor, fakat sistemde çözülemeyen kronik bir problem var. Şu anda bağlantıda problem yok, ancak akşam 19:00'dan sonra bağlantı koparsa Allah'a'a emanetiz. Ayrıca verilen numarayı (0312257**) cevaplayan görevlinin derdimi anlattığım sırada suratıma telefonu kapatması pek hoş olmadı.

Hasan
Hasan07 Ocak 2020 13:50

Şu ana kadar bir geri dönüş, müdahale, yardım alamadım. Günler geçmiş olmasına karşın geri dönüş olmaması, "ne halin varsa gör" demek oluyor sanırım. Hırsızlara "Netelsan 19:00'dan sonra çalışmıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz" şeklinde bir not bıraksak belki işe yarar.

Hasan
Hasan07 Ocak 2020 17:33

Evden uzakayken Netelsan Mobil Uygulama üzerinden sisteme giriş başarısız uyarısı alındığında, diğer bir ifadeyle bağlantı koptuğunda, en azından bunun teknik bir arıza-çalışma olup olmadığının veya eve giren hırsız tarafından bağlantının-elektriğin kesilip kesilmediğinin anlaşılabilmesini teminen Netelsan'a 7/24 ulaşılması münkün olamıyorsa, bu alarm sistemi tamamen çöptür. Hele şikayete Netelsan sessiz kalıyorsa çöp tekenesidir.

Hasan
Hasan08 Ocak 2020 11:54

Mühendis Onur Bey ve Teknisyen Nurullah Bey'e teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler