Nescafe Şifrede Hata Veriyor

Melike Melike4 hafta önce

İlk oturum açtım ve şifre oluşturdum. Sonrasında mailden doğrulatıp kullanmaya başladım. Fakat 2. Kez giriş yapmak istediğimde sifremee hata veriyor. Şifreyi mailden tekrar yeni şifre oluşturdum yine girmiyor. Bir an önce düzeltme yapılsın. Kullanamıyorum uygulamayı.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Melike 3 hafta önce

Sorunuma hala çözüm bulunamadı. Kaç kere şikayet dilekçesi oluşturdum. 0850 den arayıp düzeltileceğini ve geri dönüş sağlanacağını söylediler. Fakat nedense hep şikayet oluşturduğumda aranıyor sonrasında hiçbir bilgilendirme çözüm yapılmıyor. İlgili şikayetimin süreci uzadı ve ben şifrelerimi giremiyorum. Yeni mail hesabı açıp tekrar üye oldum. Yeni mail ve şifreyle mailden doğrulatıp giriş yapmak istediğimde *Hatalı giriş* uyarısı oluyor. Sisteminizdeki hatayı düzeltmenizi rica ediyorum. Kocaman şirket olmanıza rağmen çözüm odaginizdaki hassasiyeti son derece düşük kapsamlı ve ilgisiz buluyorum. Derhal cozummle arayın sikayetimu sorup ilgileneceginizle kandirmayinnn

profile-icon Melike 3 hafta önce

Müşteri hizmetleri tarafınca iletişime geçildi. Mailime gelen şifre yenileme linkiyle tekrar şifre oluşturdum. Şifre başarıyla sıfırlandı yeni şifre ile giriş yapa tıkladığımda sonuç aynı. Hata veriyor. Kendim şifremi unuttuma basarak fazlaca yeni şifre oluşturmama rağmen hata veriyor hala. Sorunum düzeltilmedi. Sisteminizdeki hatanın bir an önce düzeltilmesini istiyorum.

Nescafe Logo Nescafe 3 hafta önce

Sayın İlgili, Tüketicimize konu hakkında gerekli açıklama yapılmıştır. Nestlé İletişim Merkezi 0800 211 02 18 444 3 160

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Eray 3 hafta önce  

    Şifreleri atar mısınız?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler