15 Ocak
#13451536

N11'de Müşteri Memnuniyeti Sıfır,Şikayetçiyim

02.01.2020 tarihinde N11.com Ekskavator adlı kullanıcıdan sipariş ettiğim Kaan t 200b ilaçlama makinesinin kargo süresi en geç 6 Ocak 2020'ye kadardı. Bu süre içerisinde ürün kargoya verilmedi. Satıcıyla iletişime geçip kargo yapılmadığını belirttiğimde kargoda paketlemeden dolayı sıkıntı yaşandığını ve tam 1 hafta sonra yani pazartesi günü kargoya göndereceğini iletti. Ve bunu söylerken de ben size tavırları oldukça iticiydi.


Satıcıyı 13 Ocak 2020 tarihinde aradığımda bugün kargo yapacak misiniz dediğimde bana verdiği cevap inşallah oldu ve telefonu kapattı. 14 Ocak 2020 tarihinde aradığımda ise kargonun çıktığını ve ofisine geçince bana takip numarasını atacağını söyledi. Gün içinde bekledikten sonra yine aradım ve umursamaz bir tavırla ben ona bugün size dönüş yapacağım dedi. Aksam saatlerinden sonra mesai bitiminden sonra aradığımda telefonu açmayıp sürekli meşgul durumuna düşürdü.


En sonunda beni aramalardan engelledi. Başka bir numaradan arayıp mesaj attığımda ise kargoyu iptal edeceğini söyledi. Hem kargoyu yolladım deyip hem de şimdi yollamıyorum demesi ne kadar kalitesiz bir satıcı olduğunu gösteriyor. Lütfen gerekeni yapınız ve sorunumun bir an önce çözülmesini istiyorum.

Ahmet Ahmet 265 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • N11 Temsilcisi15 Ocak

    Sayın Ahmet Nedim D., Yapılan kontrollerde siparişinize ait üyeliğe ulaşılamamıştır. Sipariş kodu veya e-posta adresinizi tarafımız ile paylaşmanız durumunda kontroller sağlanarak, tarafınıza detaylı bilgi verilecektir. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler