3 g
Yorum Yap
#11856422

N11'de İyi Niyetim Suistimal Edildi

N11 mağazasından sipariş ettiğim Asus marka PC bilgisayar tarafıma hasarlı geldi. Büyük bir darbe soncu kutusu delinmiş, köpük delinmiş kılıfı yırtılmış ve köşesinden aldığı büyük darbe ile kırılmış. Sert bir cisim olmalı ki resmen bilgisayarın köşesine sıkıştırmış. Kılıfı resimlerde görebilirsiniz, kargocu ürünü teslim etmeye gelirken ateş almaya gelir gibi ürünü bırakıp kendi eliyle kaşeyi basıp tarafımızdan imza istedi aldı ve gitti. Bizim daha önce başımıza böyle bir şey gelemediği için kırık olma ihtimalini düşünemedik. Ne siteden ne mağazadan ne de kargodan kimse bize kargocunun önünde açılacak kamera olan yerde açılacak kargo Şubesi'nde açılacak gibi bir uyarıda bulunmadı, aldıktan yarım saat sonra V** Ç** arkadaşımız yanımıza gelerek açtı kutuyu şahidimizdir aynı zamanda.


Akabinde nereyi arayacağımızı nasıl yapacağımızı biraz araştırdıktan sonra satışı yapan mağaza İntegrakurumsal 'a ulaştık, yetkilisi M** ile görüştük götürüp kargoya verip geri göndermemizi hasar tespit tutanağı tutturmamızı istedi, biz kargoya gittiğimiz de hiçbir şekilde hasar tespit tutanağı tutmayacaklarını, ancak durum tespit tutanağı tutacaklarını söylediler. M** bey de peki olur diyerek durum tespit tutanağı tutturup geri gönderdik.


Akabinde 1 ay bizi beklettikten sonra tazmin edilemedi hasarlı ürünü göndereceğiz diye dönüş yaptılar. Çok bariz ya mağaza hasarlı gönderdi kutusundan şüpheliyim ya da kargoda hasar gördü o daha büyük bir ihtimal, resimlerde kutuyu da göreceksiniz bilgisayarı da göreceksiniz, çok büyük mağdur edildim, iyi niyetim suistimal edildi şikayetçiyim destek rica ederim.

İsmail İsmail 231 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • İsmail2 g

    siz müşterinizin Mağduriyeti üzerine çalışıyorsunuz, Ben aleni bariz bir şekilde haklıyım beni haksız çıkardınız, ben bu işin peşini bırakmayacağım, haklılığımı ispat edeceğim inşallah.

  • İsmail3 g

    Müşteri mağduriyetinden tarafsınız, 1 aydır beni oyalıyor ve hiç hatam olmayan bir durumu tarafıma mal ediyorsunuz sizi şiddetle kınıyorum, Kurumsal bir firma sizin bu yaptığınızı yapmaz, sizin canlı destek falan hepsi hikaye sizde hiç yardımcı olmuyorsunuz, tamamen müşterinizin mağduriyeti taraftarısınız, hiç hatam olmayan bir şeyde bizi suçlu çıkarmaya çalışılıyorsunuz,cevabınız boş müşteri hizmetleri ekibiniz herhangi olumlu bir şey söylemedi bize,

  • N11 Temsilcisi3 g

    Sayın Ismail B., Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili alınabilecek aksiyonlar konusunda sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları