10 Ağustos
#12417669

N11'dan Yapılan Açıklama!

N11 uygulaması üzerinden 31 Temmuz Ağustos'ta 201933767787 sipariş no. İle aldığım bebek arabası en geç 2 Ağustos'ta kargoya verilir yazıyordu. Kargoya vermişler ama kim adına hangi adrese. Ben ürünü Muğla'nın Bodrum ilçesindeki adresime istiyorum. Adamlar Muğla'nın Fethiye ilçesinde götürüp başkasına teslim ediyorlar. Ve biz teslim ettik diye parayı blokede tutuyorlar. Böyle bir terbiyesizlik olabilir mi. Ayrıca mağaza ve N11 i arıyorum cevap yok. Defalarca şikayet yazıyorum. Araştırıp döneceğiz diyorlar. Dönüş yapıp özür dilemek yerine mağaza ürün ellerine ulaşmadığı için iadeyi reddetti. Ürünün gelmesini bekleyin ya da tekrar sipariş verin diyorlar. Gelmeyen ürünün tekrar siparişini yap diye bir link mi var sayfanızda biz mi göremedik anlamadım. Ama mümkünse bu utanca bir son verin. Gerçekten yaptığınız çok ayıp. İade edin benim paramı. Siz sonra kinle neyin kavgasını yapıyorsanız yapın. İnsanları mağdur etmeyin. Çarşaf gibi sözleşme yazdınız ürün teslimatına kadar alıcı üründen cayabilir yazdınız. Ürün bana teslim edilmediğine göre artık iade değerlendirmesi bekleyip vakit kazanmaktan vazgeçin.

Kadir Kadir 539 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kadir12 Ağustos

    Ben sizin araştırmanızı ve sonuçlandırmanızı bekliyorum. Artık herhangi bir öaba sarfetmeyeceğim. Siz bu konuyu çözüp sonuçlandıracaksınız. Ben değil.

  • N11 Temsilcisi12 Ağustos

    Sayın Kadir H., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler