31 Aralık 2016
Yorum Yap
#7363683

N11.com Verdiğim Sipariş Elime Ulaşmadı

25.12.2016 tarihinde verdiğim sipariş halen elime ulaşmış değil. Mağazaya defalarca mesaj yazmama rağmen hiçbir sonuç alamadım. N11.com müşteri hizmetlerini aradığımda ise hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Problemin mağazayı ilgilendirdiğini beklemem gerektiğini söylediler. Zaten 5 gündür bekliyorum, daha ne kadar beklemem gerekiyor anlamış değilim. N11.com'un kötü bir müşteri hizmetleri var. Problem yaşandığında hiç bir şekilde yardımcı olmuyorlar.

Gökhan 160 Okunma

Cevaplar

  • Gökhan02 Ocak 2017

    Evet 6 gün bekledikten sonra bir ton yol gidip ürünü kargodan gidip kendim teslim aldım. 6 gün boyuncada ne N11.com müşteri hizmetleri ne de satıcı mağaza bana yardımcı oldu. Tek söyledikleri beklemem gerektiği. Böyle dandik bir müşteri hizmetleri olamaz. Bir daha sizinle işim olmaz.

  • N11 Temsilcisi31 Aralık 2016

    Sayın Gökhan M., n11.com'da siparişleriniz, mağazalarımız tarafından adresinize teslim edilmek üzere kargolanmaktadır ancak kargo süreci, kargo firmalarının uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Konu ile ilgili tarafınızdan alınan bilgi siparişinize ait ürünün teslim alındığı yönündedir. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz ile ilgili şikayetiniz ilgili birimlere iletmiş olup gereken aksiyonlar alınacaktır. Sizlerden gelen görüş ve öneriler hizmet kalitemizi artırmak açısından önem taşımaktadır. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler