18 Kasım 2015
Yorum Yap
#4222353

N11.com Güven Ne Oldu?

18 Kasım'da yapacağım seyahat için 15 Kasım akşamı Modesten isimli mağazadan uzun aramalardan sonra valiz almaya karar verdim. Tam 2.5 saat arama yaptım ve siparişi verdim.
16 Kasım'da gün boyunca siparişin kargoya verilmesini bekledim.


Bilgi gelmeyince akşam 19:00 civarında bu mağazayı aradım. Telefona çıkan görevli yanlış bir şeyler olduğunu ve siparişin gönderilemeyeceğini elinde böyle bir bavul olmadığını söyledi. Peki niçin beni uyarmadınız dediğimde mail attığını söyledi.


Şimdi soruyorum be kardeşim ben mailin başında mı bekliyorum? Madem böyle bir sıkıntı var niçin arayıp bilgi vermiyor veya N11 üzerinden iptal etmiyorsunuz. Şuan ben bavul alamadım ve ortada kaldım. Mağdurum.

Murat 112 Okunma

Cevaplar

  • N11 Temsilcisi18 Kasım 2015

    Sayın Murat Yaralı, n11.com'da siparişlerinizin mağaza kaynaklı olarak iptal edilmesi durumunda, mağazalarımız hakkında gerekli aksiyonlar alınmakla birlikte, mağaza başarı puanları da olumsuz yönde etkilenmektedir. Konu ile ilgili mağazamızdan alınan bilgi, sistemsel bir hata sonucu stoklarda tükenen ürünün satışta göründüğü ve gönderimin sağlanamadığı yönündedir. Sürecin tekrarlanmaması adına mağazamız hakkında gerekli aksiyonlar alınarak ürün satışa kapatılmıştır. Ücret iadeniz n11.com tarafından aynı gün iade edilmekte olup, banka süreçlerine bağı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde hesabınıza + bakiye olarak yansıyacaktır. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili arama yaparak sizleri bilgilendirmiştir. http://www.n11.com/destek-merkezi/soru-cevap linkinden ve 08503330011 numaralı n11.com Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler