N11 Yapılan İadelere Halen Müdahale Edilmemesi

Mehmet Mehmet1 hafta önce

09-09-2020 Tarihinde Ehediye mağazasından sipariş verdiğim siparişim ben herhangi bir imza atmadan kapıma bırakılıp gidildi.

İçinde veya üzerinde irsaliye veya faturanın çıktısı olmayan ve hiç sarılmamış, ambalajlanmamış kargonun muazzam şekilde ezilmiş ve içindeki tüm ürünler kullanılamaz hale gelmiştir.

Ehediye mağazası hiçbir koruma önlemi almadan gönderdiği ürünün ezilmesi hakkında beni sorumlu tutmaktadır. Hiç görmediğim kargo görevlisinin imza atmadığım kargosu için benden tutanak istemektedir.

Firmaya kargo ulaştığı gün kargo geri gönderilmiştir. 11-09-2020 tarihinde iade kargo taraflarına ulaşmış fakat yinede o tarihten beri iadeleri bir bahane ile red etmekte, benim parasını ödediğim ürünü de alıp parasını iade etmemekte ya da geri göndermemektedir.

10 dan fazla yapılan iade başvuruları daimi olarak reddedilmektedir. N11.com a yapılan başvurulardan bir çözüm çıkmamıştır.

İvedilikle siparişimin iadesinin kabulü ve iade işlemlerinin başlatılmasını talep etmekteyim. ;

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum

Cevaplar

N11 Logo N11 1 hafta önce

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mehmet 1 gün önce  

    Her gün iade değerlendirilmektedir şeklinde aranıyorum fakat hiçbir çözüme kavuşmuyor. Ben iade açıyorum, satıcı reddediyor. Ürünler bende değil. Neden halen bir sonuca varamıyoruz?

    np_image1 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler