N11 Ürün İade Problemi

Rutkay Rutkay28 Mart 13:39

N11 adı güvencesiyle anlaşmalı hayyam_çarşısı_pro mağazasından aldığım 10'lu koruyucu maske tamamen kullanışsız. Sitenin resmindeki gibi değil ürünün resimli ambalajıda sitedeki resimle aynı değil. Ambalajdan çıkan üründe 2 ayrı resimdeki gibi değil. Orijinal değil. 2 resimdeki ürünlerle alakası yok kısacası. 4 tane incecik astar ve inanılmaz ince bir süngeri birbirlerine yapıştırıcı sürerek pireslemiş. Maske ambalajlarının üzerinde yıkanabilir yazıyor. Ürünü yıkadığınızda talimatlara uyarak pireslemiş astarlar birbirinden ayrılıyor. Tamamen kullanışsız bir ürün. 2 ürünü talimatlara göre yıkadım. Sabah ekmek almaya gidip gelişirken taktım. 

Eve geldiğimde ürünün soyulduğunu gördüm. İade etmek istediğimde 1 tanesini kullandığım için ürün iadesi alınamayıp o ürün satılamaz diyor. Ürünü satmamalarını kullanışlı bir ürün olmadığını orijinal bir ürün olmadığını söyledim. Kargosuyla beraber 90 TL tutan ürüne karşılık bana 50 TL'lik hediye kuponu önerdi N11. Ürünü hediye kuponlarıyla almadım. Mağazanın aktif satış ürünlerini durdurmalarını istedim diğer müşterilerde sorun yaşamasın diye hala mağazanın ürünleri aktif satışta. N11 gibi markanın anlaşma yaptığı şirketlerin ürünlerinin kalitesi inceleyecek bir birimi yok. Bu büyük bir eksik ve müşterileri mağdur eden bir sorun. Bununla ilgilide sizlere hızlı bir çözüm sunamıyorlar paranızı ödediğiniz şekilde iade etmiyorlar. 

Hala sorunları çözmelerini bekliyorum. Hızlı gelsin diye Türkiye sitelerinden alışveriş yapayım dedim pişman oldum. Çin malı dediğiniz ürünlerden bile daha düşük kalite ürün üretiyoruz ne yazık ki ülke olarak. İnsanları saf yerine koyup mağdur ediyorlar ve sorununuzu hızlı çözmüyorlar. Daha asla ve asla Türk sitelerinden bu ve benzeri ürünler almam. Yurt dışı sitelerinden alın 1 ay beklersiniz ama paranızın karşılığını alırsınız. 

Türkiye bu fırsatçılar ve bu fırsatçıları denetlemeden çalışan büyük markaların onlara gösterdiği tolerans yüzünden asla ve asla gelişmez. Kendi insanını yanıltan şirketler böyle barınıyor işte. 15 TL'ye aldığım ince şalımı 4 de katlayıp kullanıyorum bu sözde maskelerden daha kullanışlı dayanıklı ve yıkanabiliyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Rutkay 09 Nisan 10:54

Geçte olsa ücret iade edildi. Orijinal olmayan ürün satıştan kaldırıldı. Şirketlerle anlaşmadan önce ve anlaşmadan sonra satacakları veya sattıkları ürünleri düzenli olarak inceleyecek bir birim oluşturmanız gerekiyor. Müşteriler N11 isminin güvencesiyle o ürünleri satın alıyorlar. Müşteriler başka bahane kabul etmez. Size güvendikleri için o ürünleri satın alıyorlar. Şirketlerin, ürünlerin ve kargo şirketlerinin hataları müşterileri ilgilendirmiyor. Bütün hatanın kaynağının kaynağı olarak sizi sorumlu tutarlar. Denetimleri ve kalite kontrol sizin göreviniz olduğu için bu normal. Ayrıca kargosu ödenen ürünlerin kargo şirketi seçme özgürlüğü olması gerekiyor. Bu olursa müşterilerin kargo şirketleriyle yaşadığı teslimat sorunları %90 azalır. Müşteri parasını ödediği kargo şirketini bulunduğu konumdaki kargo şirketlerine göre seçmek ister daha hızlı ve sorunsuz teslim alması için. Ürünlerin altında yapılan müşteri yorumlarını da takip etmeniz gerekiyor. Profesyonel olmak için bu önerilerimi dikkatte alıp uygularsınız umarım. Müşgeri sorunlarını da hızlı çözmeniz kalitenizi yükseltir.

N11 Logo N11 30 Mart 07:57

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler