N11 Ürün İade Ama Para Değil

Serkan Serkan29 Mayıs 01:26

Ne zaman bu siteden alışveriş yapsam (ki bu son olsun) buraya şikayet yazmadan çözülmüyor. Satıcıdan aldığım ürün elime geçmeden kargo geri iade etti. 8gunde elime ulaşmayan ürün ne hikmetse 1gunde satıcıya geri gitmiş (! ) tabi süreçle ilgili hiçbir bilgilendirme yok. Ürünün iade sürecini başlattık mecburen ürün satıcının eline geçmesine rağmen satıcının 2 Hazirana kadar cevap vereceğine dair geri dönüş yapıldı. Satıcıya elinize gecen urunu neden bekletiyorsunuz iade sürecini bitirin diyorum biz iade işlemini tamamladık paranız n. 11'de diyor. N. 11 ulaşmak zaten mümkün değil ne telefona ne maile ne de canlı destek dedikleri oyalama takitiği üzerine kurulmuş sistemlerinden cevap vermiyorlar. Gerçekten bu siteyle alışveriş yapmak insani yoruyor.

Cevaplar

profile-icon Serkan 29 Mayıs 10:21

İste bunu gerçekten bilmiyordum teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için (! ) canlı destek de burda yaptığınız gibi robot tarafından otomatik cevapların yapıştırıldığı bir yer. Soran olursa müşteri ile igileniyoruz. Yalnız bir müşteri olarak size sunu söyleyeyim eğer Hepsiburada gibi kendi kargo aginizini kuramazsanız çok müşteri kaybedersiniz bunu da bir kenara yazın.

N11 Logo N11 29 Mayıs 08:41

Merhaba, n11.com'da siparişleriniz, mağazalarımız tarafından adresinize teslim edilmek üzere kargolanmaktadır ancak kargo süreci, kargo firmalarının uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan kontrollerde iade talep süreciniz devam ettiği görüntülenmektedir. İade talep süreciniz 3 iş günü + 24 saat olup, mağazamız tarafından süreç içerisinde yanıt gelmektedir. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler