15 Ocak
#13451711

N11 Ürün Değişimi

N11 vasıtasıyla almış olduğum Nescafe Gold kahve makinesi çarşamba akşam 4 te kargo tarafından teslim edildi. Ürünü iş yerimiz için aldığımızdan dolayı bazı arkadaşlar sadece Nescafe Gold kullanarak latte, capıcıno vs. yapmanın kalitesiz olacağını düşündüğü için ürünü hiç kullanmadan ertesi gün saat 12 de kargo ile iade ettim. Fakat firma önce ürünün iade edilemez ürün olduğu için iade yi kabul etmedi. Akabinde N11 yetkilileri ile yaptığım görüşme neticesinde ürün için sistemde tekrar iade talebi doldurmam istendi.


Fakat firma bu seferde ürün daha önce kullanıldığı için talebimi ret etti. Şu an N11 firması tarafından tekrar şikayet başvurusu yaptım ama umudum hiç yok. Tüketicilerin cayma hakkını kullanamaması hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Daha önce aynı problemi yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tüketici Hakem Heyeti'ne vs. Başvurular nasıl yapılıyor?

Sertac Sertac 468 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • N11 Temsilcisi15 Ocak

    Sayın Sertac F., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler