N11 Ücret İadesi Hakkında

Burcu Burcu 07 Ağustos 10:22

Merhaba, 2082******77 numaralı siparişimin iadesi hala yapılmamış olup ilgili mağazadan hala dönüş alamamaktayım. Kargonun satıcıya teslimi üzerinden 1 hafta geçti. Lütfen bana kredi kartınıza bağlı olarak 10 gününde iade karta yansır gibi şablon cevaplar vermeyiniz. Büyük bir e-ticaret sitesi olarak mağazanızla bağlantıya geçerek iademin tamamlanmasına yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Burcu 3 hafta önce

Hala ürünümle ilgili bir gelişme bulunmuyor. 200 TL'lik iadem yapılmadı, ürünü de aldılar. Tüketici Hakem Heyeti'ne gidiyorum. Buradan asla alışveriş yapmayın.

profile-icon Burcu 11 Ağustos 00:13

Merhaba, Ürünümü zaten iade için gönderdim. Hala hiçbir yanıt gelmediği gibi satıcı mağaza N11 ile iletişime geçin gibi bir yanıt verdi. Çok acil iadem hakkında bilgilendirme rica ediyorum. Teşekkürler.

N11 Logo N11 07 Ağustos 12:20

Merhaba, n11.com'da siparişleriniz ile ilgili kargo sürecinde gecikme yaşanması durumunda, mağazalarımız hakkında gerekli aksiyonlar alınmakla birlikte, mağaza başarı puanları da olumsuz yönde etkilenmektedir. İade ön talebinizin iptal olması tarafınıza herhangi bir hak kaybı doğurmamakla birlikte, ürünü gönderdiğiniz iade kargo bilgileri ile tekrar iade talebi oluşturabilmektesiniz. İade/Değişim işlemlerinizi Hesabım/Siparişlerim sayfasından başlatabilirsiniz. Talebiniz, 3 iş günü +24 saat içerisinde yanıtlanmaktadır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

N11 Logo N11 07 Ağustos 10:23

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler