N11 Teslim Alınmayan Ürünün Bedeli Tarafıma Aktarılmadı

Muammer Muammer27 Mayıs 17:28

2079******76 numaralı siparişim eksik gönderilmesi sebebiyle 28.04.2020 tarihinde iade talebinde bulunuldu. Ayrıca ürün eksik olduğu için tarafımca teslim alinmamisti. İade urunu teslim almamama ve 2 aydır ödememe rağmen hala gerçekleşmedi. Acil yardim bekliyorum. Bu durum çözülmezse elimdeki evraklarla Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Muammer 27 Mayıs 17:34

Ürün zaten teslim alınmadı. İade talebi 2 kez oluşturuldu. Urunu teslim almadığım ve evrakları elimde. Teslim almadığım ürünün parasını ödüyorum. Bu ne çeşit bir dolandırıcılık!

N11 Logo N11 27 Mayıs 17:30

Merhaba, İade talebinizi ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerinizi Hesabım > Siparişlerim sayfasındaki İade Detayı alanından giriş sağlamalısınız. Bu süre içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda tarafınıza bir hatırlatma e-postası gönderilmektedir. E-posta gönderiminin ardından 24 saat içerisinde iade kargo bilgilerinizi giriş sağlamazsanız iade talebi otomatik olarak iptal olmaktadır. İade ön talebinizin iptal olması tarafınıza herhangi bir hak kaybı doğurmamakla birlikte, ürünü gönderdiğiniz iade kargo bilgileri ile tekrar iade talebi oluşturabilmektesiniz. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler