2 g
#13106673

N11 Siparişinin Mağduriyeti

İlk şikayetim 208136486387 numaralı sipariş hakkında. Sipariş tarihli faturayı temin edemiyor iseniz mağduriyetimi kuponla çekle bir şeylerle telafi ediniz. Ürünümü 18.11.2019 tarihinde teslim aldım fakat fatura sevk belgesi irsaliye fiş hiçbir şey çıkmadı. N11'e fatura talebi oluşturdum satıcı zar zor faturayı gönderdi fakat yeni tarihli 21.11.2019 tarihinde kesmiş teslimattan 3 gün sonra. Teslimattan sonra kesilen fatura olduğu için teslim tarihiyle eşleşmedi ve masraftan gider düşemedim. N11 e faturayı gönderdik kargoda kaybolmuş diye yalan söyleyip bana da fatura iptali yaptık diyor. Satıcıya sipariş tarihli fatura iptali neden yaptınız diye soruyorum sizi bekletmemek adına iptal yapıp yeni fatura kestik diye tekrarlıyor.


Peki adıma şahsıma T.C. Numarama kesilip iptal edilen faturanın belgesi nerede bunu görmek en doğal hakkım değil mi dediğimde ise göndereceğiz deyip konuyu kapatıyor. Yani işin aslı satıcı hem bana hem N11'e yalan söylüyor ve bana ulaşırsanız bunu her türlü ispatlarım. Zaten soru sor kanalında herkese açık sormuştum okuyabilirsiniz. Sipariş anına ait faturanın derhal tarafıma gönderilmesini talep ediyorum. Faturam iptal edildiyse iptal belgesine ait görüntüyü tarafıma ulaştırmanızı talep ediyorum. Aksi durumda hakem heyetinden ayıplı hizmet kaydı açarak satıcının denetime girmesi için CİMER kaydı oluşturacağımı belirtmek isterim.


2. Mağduriyetim ise;
mağduriyetlerimi belirtmek adına 30.11.2019 Tarihi ve 21:09 saatinde canlı destek personeli A*** hanıma bağlandım. Tam 15-20 dakika boyunca bir tane bile mesaj alamadım. Sürekli kendimi hatırlattım her dakika yazdım fakat mesajlarımın iletilmesine rağmen dönüş alamadım. Yüksek ihtimal canlı desteğe bağlanıp molaya ya da yemeğe çıktı bizi unuttu. Bu konuda şikayet kaydı oluşturulmasını ve görüşme kaydının okunmasını talep ediyorum, bende de görüşme kaydı vardır not olarak aldım.

Kemal Kemal 1.235 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • N11 Temsilcisi2 g

    Sayın Kemal S., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler