N11 Kargosu İşini Yapmıyor

Gökhan Gökhan27 Mart 01:03

N11.com üzerinden 12 Mart tarihli siparişim Sürat Kargo ile teslim edilecek. Evet halen teslim edilmedi edilecek. (Sipariş Tarihi : 12/03/2020 Sipariş Kodu : 206727864670) N11 üzerinden mağazaya soru sor kısmından satıcı ile durum hakkında iki kez iletişime geçtim. İkisinde de yoğunluk olabileceğinin dağıtımda gözüktüğünü söyledi ki zaten benim de görebildiğim şeylerdi. Fakat her gün dağıtımda zaten Sürat Kargo Fındıkzade şubesi hep yaptığı gibi bazı kargolarla teslim etmeme oyunu oynuyor muhtemelen çok eğleniyorlar ama ben eğlenmiyorum. N11'den online destek ile N11 temsilcileri ile iletişime geçtim sonuç aynı satıcıyı bilgilendirdik özür dileriz o da kargoya ulaşacak ulaştı falan filan. Tabi N11'de leyen bir süreç var bir süre ödeme onayı ardından ertelediyseniz 3 gün+24 saat sonra otomatik onay. Para satıcıya aktarılıyor. Ben ürünü teslim almadım ama henüz. Saçma sapan bir sistem.

Her şeyi anlıyorum olabilir bu dönem zor geçiyor virüs salgını nedeniyle. Fakat h**** üzerinden 19 martta (Sipariş No575 467 172 17 Mart Sal, 19:09) verdiğim siparişteki bir üründe Sürat Kargo ile teslimatı yapılacaktı. 17 mart akşam 19:09 da verdiğim için en erken 18 martta kargoya verilecek olan ürün hemen ardından 19 martta Sürat Kargo ile zavadak diye teslim edilebildi. Demek ki yoğunluktan değilmiş. 

Kızım için sırf bu dönemde bağışıklığının güçlü olmasına takviye olsun diye vitamin şurubu almıştım galiba virüsün aşısı bulunacak bütün dünya enfekte olup aşılanacak ardından Sürat Kargo zavadak diye şurupları getirecek. Tabi son kullanma tarihleri 01/23 idi galiba yanlış hatırlamıyorsam. Yani neredeyse daha 2 yıla yakın zamanları var. Bu işler aceleye gelmez. Onlar da haklı.

N11 şikayet sebebim çözümsüz çözüm üretmeleri. Satıcıya bilgi verdik. O da sürecin aciliyetini kargoya İLETTİ/İLETECEK. Büyük harfle yazma sebebim üst küçük harfle yazdığım kısmın tamamının Sürat Kargo'nun sorumsuzluğu olması. N11 ile alakası yok sadece büyük harfle yazdığım bu kısmın en başında N11 ile ilgili sıkıntımı belirttim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

N11 Logo N11 27 Mart 08:13

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler