10 Eylül
#12578184

N11 Kargo Firması Şikayetimle İlgilenmemiştir

1-) 30.08.2019 tarihinde,205228362587 sipariş kodlu siparişlerim arasında bulunan, ''büyük beden penye kapri pijama takımı'' ilgili mağazaca adresime gönderilmiş, ancak, ürün tarafımızca beğenilmediğinden, teslim alındıktan 1 saat içinde mağaza ile iletişime geçilerek, ürünün değişimi kabul edilmiştir.
2-) Bunun üzerine N11.com web sitesindeki ilgili ürün için, değişim talep edilmiştir; aynı zamanda, ücretsiz kargo, ücretsiz gönderim hakkı verildiği için, ücretsiz gönderim kargo kampanya kodu alınmıştır. Sürat Kargo'nun web sitesinden, kargonun adresimden alınması için talepte bulunulmuştur; ertesi gün, Sürat Kargo çağrı merkezinden, talep tekrarlanmıştır;
3-) Ancak, çağrı mrk. Yetkilisi, ürünün alınacağını belirttiği halde alınmamış, bir gün sonra tekrar kargonun çağrı merkezine, ürünü adresimden alınmadığı belirtilmiş, yetkili, şubeye ilettiğini, adresimden alacaklarını belirtmiştir. Buna rağmen, yine adresime gelinmeyerek ürün kargosu alınmamıştır.
4-) Bu arada, 3 defa N11.com web sitesinden canlı yardıma bağlanılarak, bu konuda yardım istenmiştir; canlı yardıma son bağlandığımda, Sürat Kargo'nun adresime gelmediğini, kargonun ikaz edilmesi N11.com'un yetkisi ve görevi ise, kargonun ikaz edilmesini rica ettim; canlı yardım bana, ürünü kargo kodu ile, kargo şirketine verebileceğim gibi, bilinen bir cevap vererek, ilgili kargo firmasının N11.com tarafından ikaz edilip edilemeyeceği hakkındaki soruma cevap vermemiştir.
5-) Aynı zamanda N11.com'un Facebook sayfasındaki mesaj bölümünden, olayı ayrıntısı ile iki defa yazdım, cevap olarak, N11.com'un canlı yardım veya telefon hattından bağlantı kurmamı önermişlerdir; oysa ki, şikayetimi, konu ile ilgilenen bölüme kolayca iletebilirlerdi.
6-) Sonuç: N11.com'un müşteriye iade-değişim ve benzer konularda satın alınan ürünün satıcı firmaya, ücretsiz gönderim için, kargo kampanya kodu vermek (şu anda 2 gün önce ikinci kez kampanya kargo kodu alınmıştır) suretiyle, ilgili kargo firmasına kod ile birlikte, teslim edebileceği, bunun için, kargo firmasından ilgili değişim için kargo talep edebileceği belirtilmiştir; aynı zamanda, ilgili kargo şirketi de, kargonun teslim edildiği adresten alınacağını belirttikleri halde, ilgili Sürat Kargo Antalya Perge şubesi, adresime eleman göndermemekte ısrar ederek, kendi kurallarına ve N11.com'un kurallarına uymamıştır. N11.com ise, ısrarla, kargo şirketinin ikaz edilmesi isteğime cevap vermeyerek; hem ilgili kargo, hem de N11.com bu davranışları nedeniyle, beni mağdur etmişlerdir.

A.necdet A.necdet 585 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • A.necdet4 g

    Şikayetim sonuçlandırılmammıştır. Çağrı Merkezine ulaşmak için uzun süre beklemek gerekmektedir; Çağrı Merkezi temsilcisi, bana sorunu halletmek için değil, verdiğim düşük puanın gerekçesini öğrenmek için benimle iletişime geçmiştir. Canlı Destek Bölümü ise, Bazı sorularıma cevap vermemeyi tercih etmektedir. Sorularımla ilgili cevap veremiyorsa, sorumu kayıt altına alıp, ilgili bölüme iletmesi doğru olurdu; Canlı Destek bölümünün, Sorularıma cevabı, sorunumunun çözümüne yönelik olmamıştır.

  • N11 Temsilcisi10 Eylül

    Sayın A.Necdet Ç., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları