N11 İndirimli Aldığım Ürünü Yollamıyorlar

Ece Ece03 Nisan 13:53

N11 firmasi üzerinden 02.04.2020 tarihinde 204632217671 sipariş numarası ile Kore'den  aldım mağazasından indirimli bir ürün aldım. Ertesi gün mağazadan olduğunu belirten bir hanim WhatsApp üzerinden urunun yollanmayacağı bilgisini verdi. Stoklarında kalmamış tamamen yalan tekrardan girdim baktım ve stoklarında hala göründüğünü söyledim. Bunun üzerine tabi bana urunun fiyatının yanlış girildiğini soluyorlar. Yani firma yalan dolanla is yapıyor. Durumu N11 tarafına bildirdim. Gerekenin yapılacağını söylediler bugün beni arıyorlar. Merkezden bilgi geldi urunu yollayamıyorlar deniyor. Nasıl bir saçmalıksa N11 yetkilileri benim haklarımı ihlal edip mağazanın haklarını göz önünde tutarak bana urunu yollayamayacaklarını soluyor. İptal etmek istemediğimi belirtince de o zaman ürün gönderimi yapılamayacak deniyor. Bu, magaza benden ödemesini aldığı ve onayladığı urunu yollamak zorundadır. Yalanla riyayla is yapan bir firma ve arkasında duran N11 asla bir daha alışveriş yapmayacağım bu olay 2. Kere başıma geliyor problem çözülmüyor. İşletme ahlakı olmayan mağazaların kol gezdiği N11 platformu gereğini yap. Yalanla dolanla is olmaz etik olan benim güvendiğim bir platformun benim arkamda durması.   Gereğinin yapılmasını rica ederim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Bir

Cevaplar

profile-icon Ece 05 Nisan 00:43

Ne canlı desteğinden bahsediyorsunuz siz ya otomatik cevabi yapistiriosunuz herkese genel merkeziniz bile müşterisinin arkasında durmuyor dalgamı geçiyorsunuz siz ilk önce şikayet vara yazdım ardından CİMER'e daha neresi varsa hakkımı arayacağım.

N11 Logo N11 03 Nisan 15:23

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler