sta-1-hoverYetersiz Çözüm

N11 İade Kodu Hatası Ve Parayı Ödememe!

Berkant Berkant08 Ağustos 2019 20:40

05.08.2019 tarihinde 201245665788 numaralı sipariş ile ürün satın aldım. Ürün geldi fakat yanlış ürün olduğu için iade etmek istedim. N11 sistemini kullanarak iade talebi oluşturdum ve ücretsiz olarak Aras Kargo ile 936509902774 kodla iade etmemi içeren mail geldi.

Kargoya gittiğimde bu kodun yanlış olduğunu eğer kodsuz gönderirsek satıcı kargoyu ücretinden dolayı teslim almaz diye bilgi verildi. N11 aradım durumu ilettim bana bir bayan isimleri hatırlamadığım kişilerin bilgilerini vererek bu isimle iade edin dediler.

Kargoya tekrar gidip bilgiyi verdim bu kişiler içinde ücretsiz iade yok dediler. Daha sonra tekrar N11 arayıp bu durumu bildirdim. Kayıt aldık size üst düzey yetkililerimiz geri dönecek dediler fakat hala geri dönüş sağlanmadı.

Bugün aradığımda da işleminiz yapılmamış acil olarak yeni kayıt açtım dediler. Kimse hala geri dönüş sağlamadı. Sistemlerine göre satıcı ürünü teslim aldıktan sonra 2 gün + 24 saat sonra para iadesine onay veriyorlar. Daha sonra bankanın bana geri iade sürecide 3 gün ile 7 gün içinde araya bayramda giriyor ben 20 gün sonra paramı alacağım. Bu durumu da bildirdiğimde N11 den cevap veremiyorlar.

Resmen parama el koydular. Daha önceki siparişimde de gene aynı sorun olmuştu. CİMER 'e de yazacağım. Ayrıca bayramdan sonra da dava açacağım. Bu firmalar sürekli bu gibi durumlar yapıyor fakat çözüm tüketici her zaman mağdur oluyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Berkant 09 Ağustos 2019 17:49

4 kere kayıt açtıktan sonra 2 kere de mağazaya mesaj attıktan sonra 3 günün sonunda üst yönetimden biri arayıp özürdileyip İzmir basmahane Aras Kargo şubesinden gönderebilirsiniz cevabını aldım. Fakat paramın iadesi gene bayramdan sonraya kalacağı için parayı kullanacaklar benim param üzerinden faiz kazanacaklar. İşlem tamamlandıktan sonra üyeliğimi iptal edeceğim. Buradan insanlara standart cevaplar veriyorlar. Canlı destekteki ve müşteri temsilcileri işlem yapmada ve bilgide çok eksikler. Kesinlikle alışveriş yapmayınız. Hepsiburada bu konuda daha başarılı

N11 Logo N11 09 Ağustos 2019 11:54

Sayın Berkant C., Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

N11 Logo N11 09 Ağustos 2019 08:11

Sayın Berkant C., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler