N11 Her Halükarda Mağazaların Yanında Yer Alıyor

Özgür Özgür01 Nisan 11:52

N11 ürünü satarken her adımda yardımcı olmakta, iş problem çözmeye gelince maalesef aynı özveri yok.N11'den 2019 mayıs ayında 207626651980 numaralı siparişim de Nike koşu ayakkabısı aldım. Ürünü 2019 kasım ayında kullanmaya başladım 2 ay kadar kullandıktan sonra ürünün büklüm yerlerinde yırtılmalar ve açılmalar meydana geldi. N11'le iletişime geçtim onlarda mağazayla iletişime geçmemi söylediler. Satıcıya aldığım tarihi ve kullandığım süreyi yazdım anlaşmalı kargo firma adı ve gönderi kodunu paylaştılar. Ürünü faturasıyla birlikte 11 şubat 2020 de gönderdim. 1 ay geçti ses seda çıkmadı satıcıya telefon ile ulaştım bana ürünümün red olduğunu gerekçesi ise 6 ay garanti süresinin dolduğu söylendi. Bu durum bana saçma geldi satış ekranında garanti süresi yazmıyor ayrıca ürünü göndermeden satıcıya aldığım tarihi yazdım buna rağmen ürünü bize gönderindendi. Madem ürünü red edeceksin sana aldığım tarihi yazmışım başta şöyle garanti süresi 6 aydır diye. Bende yasal olarak hakkımı arama yoluna gideyim boş yere zaman kaybı neyse daha sonra N11 ile iletişime geçtim durumu anlattım satın aldığım ürünün sayfasında garanti süresi 6 aydır diye bir ibare olmadığını ayrıca aynı ürünü satın alan kullanıcılar tarafından da ürünün aynı yerinden açılmalar ve yırtılmalar olduğuna dair yorumlar olduğunu ilettim. (üretim hatası) N11 yetkilileri durumu inceleyeceklerini ve en kısa sürede çözüme ulaştıracaklarını söylediler. 

Neyse yine uzun bir beklemeden sonra arayan soran yok N11'i aradım biz size dönüş yaparız diye yanıt verdiler. 1-2 hafta geçti N11'den sonunda arandım müşteri hizmetleri üst yönetimimiz tarafından da aynı karar verilmiştir diye bilgisini verdi. Benim N11 çalışanına sorduğum sorular 1-) Satış ekranında satıcının garanti süresini belirtmediği? 2-) Aldığım tarihi yazmama rağmen garantinin 6 ay olduğu bilgisi satıcı tarafından verilmedi ve ürünü faturası ile gönderindendi? 3-)İncelemeye gönderilen ürünün 15 iş gününde incelenip geri dönüş yapılması gerektiğini. 4-) Aldığım ürün ve satıcı ile sadece benim problem yaşamadığım diğer kullanıcıların yorumlarının incelemesinin yapılması gerektiğini.

Bana verilen tek cevap efendim çok haklısınız yasal olarak hakkınızı arıya bilirsiniz oldu. Ben haklarımı biliyorum da elimde ürün yok niye satıcı firma red ettiği ürünümü başka adrese göndermiş ve ürün yine onlara gitmiş. Satıcıyı ben aramasam bana bilgi veren kimse yok. Bu kadar vurdumduymaz bu kadar yaptığı işi gelişi güzel yapan bir mağazanın arkasında duran N11 tebrik ediyorum. 👏

Cevaplar

N11 Logo N11 01 Nisan 12:20

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cengiz 02 Nisan 12:27  

    Çok geçmiş olsun. N11 hakkında yazdıklarınıza katılıyorum. Müşterilerine hiç değer vermiyorlar ve mağaza şikayetlerine kayıtsız kalıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler