07 Aralık 2018
Yorum Yap
#11262594

N11 Hatalı Ödeme!

N11.com üzerinden garanti pay kampanyasından kazandığım bonusları kullanarak alışveriş yaptım. 780 TL'lik ürünü, 75 TL Bonus indirim ile 705 TL ve 3 taksit seçeneği ile satın aldım. Fakat kartımı kontrol ettiğimde 75 TL bonusun çekilmediğini ve direk 780 TL'lik tutarın çekildiğini gördüm. N11 müşteri hizmetlerini durumu ilettim (yazıyorum çünkü sitemiz üzerinden irtibata geçebilirsiniz diyecekler) fakat ödemenin alındığını ve yapacakları bir şeyin olmadığını söylüyorlar.


Peki hatalı ödeme işlemlerine çözümünüz nedir diyorum, ödeme alındığı için yapılacak bir şey yok diyor. Bonusu kullandığımı sanıp kontrol etmesem 2 gün sonra bonusun süresi doldu hakkınız yandı diyeceklerdi. Her defasında özür diliyorlar, sürekli sorun yaşıyoruz ve buraya yazmadan da çözüm sunmuyorlar.

Emre Emre 767 Okunma

Cevaplar

  • Emre07 Aralık 2018

    Bilgilendirme denilen, ödemeniz alınmış yapacak bir şey yok. N11 harcamalarınız sonrası kartınızı muhakkak kontrol edin gerçi yanlışlık olsa da ödeme alındığı için geçmiş olsun diyecekler. Tüketici Mahkemesi tek çare anlaşılan.

  • N11 Temsilcisi07 Aralık 2018

    Sayın Emre A., Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler