27 Kasım 2018
Yorum Yap
#11210232

N11 Faturasız Kaçak Ürün Gönderimi!

11.11 kampanyasında 'Trioto' denilen firmadan 2 farklı siparişte, 4 adet nokian kışlık lastik aldım.
Ürünler 15.11 perşembe günü teslim edildi. Ürünle beraber fatura gelmedi. Hemen satıcı ile iletişme geçip fatura talep ettim, 7-10 gün içinde efatura göndereceklerini belirttiler. Kabul etmedim, 16.11 cuma günü N11'i arayıp talep açtım bununla alakalı. Teslimat adresi ve Fatura adresim sistemde farklı. Hata olmaması için buna ekstra dikkat edilmesi gerektiğini satıcıya belirttim. Onlar da sistemde nasılsa, aynı şekilde faturalandırılacaktır denildi.


Günler geçti, herhangi bir cevap alamadım. Mağaza komple sorumsuz çıktı. Ne mesajlara dönüldü, ne telefonlarını açtılar. Ben ise taleplerimi sürekli yeniledim, N11 soru cevap üzerinden. Sonradan bir adet fatura gönderdiler bana, o da yanlış şekilde kesilmiş. Teslimat adresi ve Fatura adresi bölümüne bakılmadan, rastgele fatura kesmişler. Ben bunu kabul etmediğimi belirttim. Trioto denilen firma ise, yeni fatura kesmeyeceğini söyledi.


Ben de bunun yasal hakkım olduğunu, hatanın kendilerinden kaynaklandığını belirttim. Ve işlem yapmazlarsa Maliyeye şikayette bulunacağımı da söyledim. Bu sürede hemen her gün N11'i aradım. Hatanın firmadan kaynaklandığını, firmanın sistemdeki bilgilere nazaran fatura kesmediğini defalarca teyit ettiler. Ve sonucu üst kurulun vereceğini belirttiler. Bu şekilde 14 gün faturamı almak için çabaladım. Maliyeyi arayıp, faturayı kesmediği için Trioto denilen firmayı ve N11'i şikayet ettim. Onlar da bana satıcının kanunen 7 gün içinde faturayı teslim etmezse, ceza alacağını açıkladı. Ki teslim etmediler.
26.11 tarihinde N11 tarafından arandım ve faturaların sistemde yazan şekilde kesilemeyeceğini, satıcı yanlış kesmiş de olsa bunu değişteremeyeceğini söyledi. Ben ise, hatanın beni bağlamayacağını ve kanuni hakkım olarak doğru faturayı talep ettim. Tam tamına 35 dakika N11 çağrı merkezi çalışanı, 'Ben başka işlem yapamam' 'bana gelen bilgi bu şekilde' vs. gibi laflar edip, telefonu yüzüme kapattı. Tüm bunlar kayıt altında olan işlemlerdir.

Kenan Kenan 208 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Kenan28 Kasım 2018

    Herhangi biri bize bilgi sağlamadı. Dezenformasyonu bırakın ve doğruları açıklayın N11.

  • N11 Temsilcisi28 Kasım 2018

    Sayın Kenan G., Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler