N11 Dosyamın İncelenmesi

Berk Berk13 Mayıs 15:59

N11'den bir adet bilgisayar satın aldım. Satın aldıktan sonra N11.com'dan bana mail geldi. Siparişiniz alındı yazıyordu. Ardından ''hesabım'' kısmından ''siparişlerim''e girdim ancak orada yoktu. Ardından ''Canlı Destek'' adlı hizmetlerine başvurdum ve oradaki hanımefendi bana paranın bankadan gitmediğini söyledi. Gönderdiğim para, Yapı Kredi Bankası'ndan gelmediğini ilettiler. Yapı Kredi Bankası'nın uygulamasından baktım para gönderilmişti. Ardından Yapı Kredi Bankası'nı aradım ve onlar paranın Doğuş Bilişim'in Yapı Kredi hesabına ulaştığını söylediler. Şikayet talebi oluşturdum ve bana 3 günü sürecinde geri döneceğini söylediler. 

Bugün 13. Gün ve evet her gündür geri dönüyorlar eyvallah. Robot sesli bir kadın arıyor ve diyor ki ''incelenmektedir''. Kim bu inceleme ekibi? 4 kişi eşli Okey mi dönüyorlar? Tavla mı atıyorlar içeride? Bankaya gittim. Banka memuru takip etti ve parayı buldu. Bütün belgelerini de ''Canlı Destek'' doğrultusunda N11.com'a ilettim. Peki bu şirketin muhasebecileri ne yapıyordu? Benim dosyam neden incelenmiyor. Çünkü 5 dakikalık iş bu. Yazıklar olsun! Param gitti, ürün yok ortada. Bir alışverişten çıkabileceğiniz en kötü durumdayım. 

Ben zaten paramı ürünü satın almak için karar verdim. Ürün olsun istiyordum. Ancak o kadar sinirlendirdiler ki ben sadece paramı istiyorum geriye. Bana yapılan bu görmezden gelinme durumunu kınıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

N11 Logo N11 13 Mayıs 17:24

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler