N11 Bana Teslim Edilmeyen Ürün İçin İade Sürecini Beklemem Gerekiyormuş.

Mustafa Mustafa4 hafta önce

16.09.2020 tarih saat 14.24 de sipariş verdiğim ürün, N11.com satıcısını kargolaması konusunda uyarılarımla ancak 18.09.2020 tarihinde kargolandı. 19.09.2020 tarihindeyse Kargo bana ulaştı fakat kargo şirketi çalışanının gelen paketi açıp kontrol edemeyeceğimi söylemesi üzerine kargoyu teslim almadım. Olayın Cumartesi günü olmasından dolayı N11 iletişim hattı tatildeydi, bugün aradım; durumu N11.com müşteri hizmetleri temsilcisine anlattım. N11.com. m. H. Temsilcisi: Kargoyu açıp kontrol etmemin yasal hakkım olduğunu, kargo şirketinin hatalı işlem yaptığını. Ama bununla beraber ödemeyi durdurma talebime rağmen, 3 gün + 24 saat içinde kargoyu teslim almasam da ödemenin gerçekleşeceğini, söyledi. Hal böyle olunca; içinde ne olduğunu bilmediğim teslim almadığım paket için ödeme yapmam diyerek iadesini talep ettim. N11.com çalışanıysa: "Kargo paketinin satıcıya geri gitmesi ve sonrasında satıcının iade onayı için 3 gün + 24 saat süresi olduğunu beklememem gerektiğini" söyledi. 16.09.2020 tarihinden bu yana beklediğim ve kargonun paket kontrolüne izin vermediği için teslim alamadığım ürün için, bir de para iadesi süresi bekleyeceğim. Bu nasıl bir skandaldır? Kargo şirketi: "N11.com, kargo paketinin açılmasına, ürün kontrolüne/ bizim iade işlemi başlatmamıza izin vermiyor, diyor. Bundan dolayı teslim almadığım paketi içinse; N11.com çalışanı iade için günlerce bekleyeceksiniz, diyor. Çözüm değil sorun üretiyorlar; Kargo şirketinin, yasal hakkım olan; bana gelen kargoyu kontrol ettirmeme izin vermemesinden dolayı teslim almadığım, ürünün sorumluğu bende değildir. Sorun, N11.com ve Gönderi yaptığı kargo şirketinden kaynaklıdır. Hatalı işlem yapmalarından dolayı teslim almadığım kargonun, iadesini beklemek zorunda değilim. Derhal mağduriyetimin giderilip İstediğim ürünlerin bana ( Gelen paketi kargo çalışanının yanında kontrol etmem, hatalı yanlış ürün olması durumunda; kargo çalışanının tutanakla iade işlemini başlatması şartıyla ) ulaştırılmasını, veya ödediğim ücretin derhal banka kartıma iadesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mustafa 3 hafta önce

N11.com 19.09.2020 den beri çözemediği sorunuma bugün otomatik onay vermiş, yani mağazaya ödeme yapılmış :) Paketi ben almadım kargoda neden almadığımı da yukarıda belirttim tekrar yazıyorum: kargo çalışanlarının paketi kontrol ettirmediği için, içinde ne olduğunu bilmediğim paketi, yasal hakkımı kullanarak teslim almadım. Teslim almadığım kargo paketi benim sorumluluğumda değildir. Ama ödemesini ben N11.com'un otomatik onayıyla ben yapmışım. Oysaki; N11.com sorunumu (iade için ) çözmek için on gündür çalışıyor (! ) Şaka gibisin N11.com teslim almadığım paketin onayını benden habersiz nasıl verirsin? Sorunlu ödemeler yapılmaz, iş dünyasında bu kuraldır. Bundan sonra N11.com üzerinden zorda kalmadıkça alışveriş yapmam. Yaparsam da 50 TL yi geçmem. N11.com'a güvenim kalmadı.

profile-icon Mustafa 3 hafta önce

Haklısınız, sizden alışveriş edenler; gönderdiğiniz kargo paketinin içinde ne olduğuna bakmadan, eksiksiz teslim aldım imzasını atıp teslim almalı (! ) İçinde ne olduğunu bilmediğim; hatalı mı, kırık mı, son kullanılma tarihi geçmiş mi? Kontrol edemediğim ürünü teslim almam derse müşteriniz: Ürünü kargo şirketlerinde gezer, mağazanız N11 çalışanınız tarafından yapılan iade talebini, ürün mağazaya ulaşmadı diye ret eder (! ) Sonra kendim iade talebi oluşturunca 289.90 liralık aynı siparişte olan iki ürünün sadece bir tanesi 119.90 lira olan; Toplam İade Edilecek Tutar: 119,90 TL olarak görünüz. Suçum mu? Sizden alışveriş etmek. Bir daha firmanızdan asla alışveriş yapmam. Bu bana ders oldu. Siz önce insanların paket kontrolü yapamadığı ürünü almak zorunda olmadığını, paket kontrolü yaptırmadığı için kargodan paketi teslim almadığında, o üründen sorumlu olmayacağını öğrenin. Kargoladığınız ürünü teslim almadım! Gönderdiğiniz kargo şirketinde, paket için muhatabınız ben değilim kargo şirketi. Benim size siparişimde ödemiş olduğum 289,80 lirayı Banka kartıma derhal iade edin.

N11 Logo N11 4 hafta önce

Merhaba Yapılan kontrollerde iade talep süreciniz devam ettiği görüntülenmektedir. İade talep süreciniz 3 iş günü + 24 saat olup, mağazamız tarafından süreç içerisinde yanıt gelmektedir. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

profile-icon Mustafa 4 hafta önce

Yukarıda belirttiğim skandallardan sonra, şikayetlerimi bildirdiğim N11.com müşteri temsilcisinin; "isterseniz iade işlemi başlatabiliriz" teklifine uyarak iade işlemi başlatmalarını onayladım. Siteyi kontrol ettiğimde gördüm ki; iade işleminin nedeni olarak" Vazgeçtim" yazmışlar. İade işleminiyse satış işlemini yapan mağazacı, ürün bana ulaşmadı diyerek iptal etmiş. Kargonun paket kontrolü yapmama izin vermediği paket içini kontrol etmeden eksiksiz teslim aldım imzasını atmamı istediği için "teslim almadığım kargo" ellerine ulaşmamış. Bunun sorumlusu benmişim gibi, N11.com müşteri temsilcisinin teklifiyle onayladığım ve N11.com tarafından işlemi yapılan iadeyi, mağaza iptal etmiş. Komik değil mi? Bunun üzerine tekrar N11.com'u aradım, Ben üründen vazgeçmedim, daha önce de anlattığım sorunlardan dolayı ne olduğunu bilmediğim ürünü teslim almadım; Nedeni iade nedeni olarak; "Vazgeçtim" yazıldı sitenize? Dedim. Bizim, Vazgeçtimden başka seçeneğimiz yok, isterseniz iadeyi siz kendiniz site üzerinden yapın daha çok seçenek var, dedi. Çok seçenek var dediği yerde 4 seçenek var ve ben "paketi kontrol etmeme kargo çalışanı izin vermedi" seçeneği olmadığı için hasarlı paketi seçmek zorunda kaldım. Site üzerinden iade işlemi yaptım ve daha tuhaf bir durumla karşılaştım; aldığım aynı siparişte olan iki ürünün, ikisinin de iptal isteği görünüyor fakat, iade detayını gör'ü tıkladığımda iki ürünün sadece birisinin tutarının para iadesi olarak 119.90 lira görüyorum. Diğer ürün 169.90 lira olan ürünün iade tutarı sistemde görünmüyor. Toplamda 289.90 lira görmem gerek, banka kartımdan çekilen para bu dolayısıyla bana iade edilmesi gereken tutar da bu. Şu an kargo şirketinin veya N11.com'un hatası yüzünden almadığım, kargo şirketinde olan ürünlerin iadesinin mağaza tarafından kabulünü bekliyorum. Çok komik ve akılla, mantıkla asla bağdaşmayan bir durum bu; Hem param onlarda hem ürünleri kontrol etmeden kapalı pakette ne olduğunu bilmediğim bir paketi, eksiksiz teslim aldım imzasını atıp teslim almadığım için cezalandırılıyorum. Mağdur edilen benim ama N11.com ve Kargo şirketi hatalarının bedelini bana ödetiyor. Sadece yazıklar olsun diyorum ve bu bana ders oldu bir daha N11.com dan asla zorda kalmadıkça alışveriş yapmam. Bana kargoyla gelen ürünü eksiksiz teslim aldım, imzasını atmadan önce o kargo paketini açıp kontrol etmek hakkım benim, hakkım.

N11 Logo N11 4 hafta önce

Merhaba, Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler