12 Şubat
Yorum Yap
#11572406

N11 2 Aydır Ürünü Göndermedi!

N11 sitesinden 15 Aralık'ta Televizyon siparişi vermiştim. Satıcı siparişime bir başka şahısa ait kargo kodunu girerek mağdur etmeye çalışmıştır.


Bunu defalarca N11'e belirtmeme rağmen 2 aylık süreçte bu soruna bir çözüm bulamadılar. Bana sürekli olarak merak etmeyin herhangi bir mağduriyet yaşamazsınız, ürününüz gönderilir tarzında konuşmalarına rağmen en son ki görüşmede satıcının ürünü göndermeyeceğini belirttiler ve siparişimi iptal etmemi istediler. Fakat ben bu ürünü şu an tekrar aynı fiyat üzerinden sipariş vermemin mümkün olmadığını ve ürünün temin edilmesini istememe rağmen sert bir şekilde siparişimin gönderilmeyeceği belirtilerek siparişimi iptal etmemi istediler.


N11 bu şekilde davranarak ancak müşteri kaybeder ve bu saatten sonra N11'i bir daha hiçbir dostuma önermeyeceğim. Televizyonun borcu bitti ama elime hala ürün ulaşmadı. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ömer Ömer 498 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer12 Şubat

    Bana hiçbir bilgilendirme falan yapılmadı. Cevap bekliyorum sizden

  • N11 Temsilcisi12 Şubat

    Sayın Ömer A., Müşteri Hizmetleri Ekibimiz konu ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamıştır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler