14 Ocak
#13450259

İade Talebini Kabul Etmeyen N11

05.01.2020 tarihinde N11.com isimli sitede “icgiyimmagazam” adlı dükkandan 209287148478 sipariş numarası ile deri detaylı bir tayt satın aldım. Ürün 10.01.2020 tarihinde teslim edildi, ürün açıklamasında yüksek bel yazmasına rağmen ürün çok düşük belliydi, ayrıca küçük bir pakete neredeyse top yapılarak sıkıştırıldığı için giyilemeyecek derecede kırışıktı. Deri olduğu için ütülenmesi de mümkün olmadığından aynı gün iade talebinde bulundum, site bana bir iade kodu verdi ve bu kodla 13.01.2020 tarihinde kargoya verip gönderdim. Ben kargoyu gönderdikten yarım saat sonra, ürünün hijyenik ürün olması sebebi ile iadesini mağazanın kabul etmediği gerekçesi ile iade talebimin reddedildiği bildirildi.


Müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattım, tekrar iade talebimi aldılar ama yine yarım saat sonra aynı gerekçeyle iade talebimin reddine ilişkin mail geldi. Tekrar aradım, taytın hijyenik bir ürün olmadığını belirterek, bu sorunu N11'in çözmesini, mağazanın inisiyatifine bırakılmamasını ve paramın iadesini talep ettim. N11 bugün yine beni arayarak, mağaza ile iletişime geçip sorunu çözmem gerektiğini iletti ve ben tabii ki muhatabımın N11 olduğunu belirterek, mağaza ile iletişime geçmeyi reddettim. Online alışverişin bu kadar kolaylaştığı bir çağda, müşteriyi bu kadar mağdur eden N11 sitesinin, müşterisinin hakkını korumasını ve paramı derhal iade etmesini istiyorum. Aksi takdirde yasal haklarımı kullanacağım ve hem N11 hem de icgiyimmagazam adlı dükkan hakkında Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayette bulunacağım. Bir daha da N11 den asla alışveriş yapmayacağım.

Azra Azra 230 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Azra21 Ocak

    N11 süreç yönetme konusunda da ne kadar başarısız olduğunu gösterdi. Aradan 1 hafta geçmiş olmasına rağmen, sorunu çözmek bir tarafa, aramadılar bile. Artık, hakkım olan paranın ödenmesi için hem Tüketici Hakem Heyetine, hem de ticari ahlaka ve kanuna aykırı işlemler nedeni ile firmayı CİMER'e şikayet edeceğim.

  • N11 Temsilcisi15 Ocak

    Sayın Azra Pelin G., Talebiniz ekibimize ulaşmış olup; sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Hesabım sayfanızda bulunan Canlı Destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz. n11.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler