Toplam çözüm sayısı
..
Muyu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serhat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
16 Destekçi
  57 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Muyu Yorumlarım Yayınlanmıyor / Müşteri Hizmetleri Yetersiz Ve Kalitesiz

38511görüntüleme
Serhat
Serhat 11 Ekim 2020 12:11

Bu firma ve ürünleri hakkında internette kendi siteleri ve Instagram ® hesapları dışında sadece hb ve eş üzerinde birkaç yorum var. Kendi sitelerinde ve Instagram hesaplarındaki tüm yorumlar zaten hep mükemmellikten bahsediyor. Bir tane kötü ya da ortalama yorum yok. Hb üzerindekiler de öyle hep beş yıldız, nadiren 1-2 tane 4 yıldız var. Eş üzerinde de bu konu üzerinde duran birkaç girdi var ama eş üzerinde de resmen oven inanılmaz diyen yorumlar var.

Neden bunları yazdım?

Çünkü: - ürünü (yatak+hediye 1 adet yastık) almadan önce de çok dikkatimi çekmişti bu aşırı olumlu yorum konusu ve hiçbir yerde olumsuz bir tane bile yorum olmaması. -ürünü alım aşamasında sağ olsunlar birkaç karışıklık, yanlış anlama ve zamanlama sorunu dışında yardımcı oldular. -ürünü aldıktan sonra ise yanlış anlamalar ve karışıklıklar arttı. -neticede yatak için yaptığım yorumu sitelerine girmediler, sonra tekrar yorum linki göndereceklerini söylediler, sonra link gönderemediklerini söylediler. -velhasıl bir türlü benim yorumum sitelerinde yatak için yer almadı. Öyle ki yastık için yaptığım iyi ve beş yıldızlı yorum ise yer aldı. -Instagram'da yayınlayabileceklerini söylediler yorumumu ve e-posta ile yazdım kendilerine ve "Genel olarak ortalama bir yatak olduğunu ifade edebilirim sadece. Bir dahakine daha iyi araştırma yapıp daha uluslararası bilinirliği olan bir marka düşüneceğiz." dedim ve bu şekilde yorum yapmaya gerek yok sonuçta ben sitede yorum yayımlamak istiyorum bu da en büyük hakkım ama onu da yayınlamadılar.

-Yorumlarımın aslen bu tarz "kullanıcı dostu" sitlerde/şirketlerin sayfalarında çıkıp çıkmadığını sürekli kontrol ederim, birkaç kere yine böyle çıkmayan yorumlarımın peşine düşmüşlüğüm vardır zaman ayırıp, bir alışkanlık işte.

-sonuç olarak: 1- Muyu yatak bana yorumumu sitede yayınlama hakkı vermeli. 2- Muyu yataktan memnun değilim, bunu belirttim. Kişiden kişiye değişir elbette ve fakat yataktan eşim de ben de (çok farklı kilolar ve uyuma alışkanlıkları olan iki insan) ya hiç memnun değiliz ya gayet normal bir yatak izlenimi veriyor (hiçbir özelliğini hissetmiyoruz) ya da bazen olumsuz yani ağrılı kalkma sorunları yaşıyoruz. 3-Belki bizim yatakta sorun vardır. 4- Keşke değiştirseler ya da iade alsalardı yatağı keza bunu da talep ettim ama buna hiçbir cevap vermediler.

En son ben de belki Şikayetvar ® üzerinde de sadece 2 şikayetin olduğunu ve birini "çözdüklerini" görünce buraya bir yazayım diye düşündüm diğer ihtimal haklarımı kullanmadan önce.

Serhat
Serhat02 Aralık 2020 17:41

Marka sahibi ve yetkili çalışanları süreçte benimle birkaç telefonla iletişime geçtiler ve eğer iade etmek istersem sorgusuz şekilde geri alabileceklerini ifade ettiler. Yorumu ise sitede yayınlayamadıklarını ve fakat Instagram'da yayınlayabileceklerini söylediler. Sitede yayınlanamama sebebini ise ben halen çözemedim. Her satın almaya bir link gönderiliyormuş (3. Parti bir yorum sitesi aracılığı ile) ve tekrar gönderilemiyormuş söylediklerine göre. Ama ben o linki kullanarak hem yastığa hem yatağa yorum yapmıştım ama işte bir şekilde sadece yastık için olan olumlu yorum yayımladı. Oysa ki Instagram'daki yorumlar çok fazla ve çok geçici/dikkat çekici değiller. Sitedekiler daha önemli bence. Sonuç olarak: aslında yazdığım gibi satın alım öncesinde olduğu gibi satın alma sonrasında da yanlış anlaşılmalar ve kısa iletişimsizlik ardından beni arayarak iletişime geçtiler ve marka sahibi dahi görüştüm. Ama henüz yatak değiştirmeye de karar veremedık, Çünkü hem pandemiden dolayı yatağı verip yerine yeni bir yatak almanın zamanı değil diye düşündük hem de yeni alacağımız yataktan da ne kadar memnun olacağımız belli olmadığı için kararsız kaldık. Neticede şirket satın alma öncesi çok ayrdımcı ve satın alma sonrasında da anlayışlı ve fakat bazı sıkıntılar yok değil. Ama geri alma konusunda hem 100 gün kesin çalışıyor gözüküyor (ben kullanmadım) hem de aşsanız bile konuşup istisna sağlayabiliyorsunuz rica edip anladığım kadarı ile. Dediğim gibi yatağın parasını hak edecek bir yatak olduğunu ben şahsen düşünmedim, eşim de bu fikirde. Ama biz uzman değiliz elbette. Güncellemeleri tekrar yazacağım burada. Değerlendirmemdeki iletişim kurmadılar vb... İşaretlemelerimi de kaldırdım ve en olumsuz derece seçeneğini de ortaya çektim. Yatağı düşünüyorsanız 100 gün deneme imkanı ile deneyin derim, kendiniz karar verin, çok kişisel bir konu çünkü. Herkesin bilgisine.

Muyu Logo
Muyu03 Aralık 2020 10:25
Muyu Yorumlarım Yayınlanmıyor / Müşteri Hizmetleri Yetersiz Ve Kalitesiz
Muyu Yorumlarım Yayınlanmıyor / Müşteri Hizmetleri Yetersiz Ve Kalitesiz
Muyu Yorumlarım Yayınlanmıyor / Müşteri Hizmetleri Yetersiz Ve Kalitesiz
+1

Serhat Bey merhaba, Pek çok kez müşteri deneyim ekibimizden arkadaşlarımızla ve yönetici ekibimizle hatta kurucularımızdan bir kişiyle de telefonlaştınız, mailleştiniz. Dile getirmiş ve sorun olarak görmüş olduğunuz durumu tamamen sizin isteğinize uyum sağlayarak çözebileceğimizi pek çok kez dile getirdik. İletişimsizlik tespitiniz çok yerinde fakat bu konuda üzerimize düşeni memnuniyetle yapmak için daima çaba harcıyoruz. Yatakla ilgili kişisel düşünceleriniz çok kıymetli, 100 gece deneme süremizin de amacı bu. bu noktada geri bildiriminiz için bir kez daha teşekkür ederiz. Sadece 'yeniden YOTPO sistemi üzerinden yorum yazamama' konusunda memnuniyetsizliğiniz var. Bu konuyu bir kez de burada açıklamak isteriz; YotPo müşterilerimizin satın alma işleminden yaklaşık 15 gün sonra kendilerine maille giden bir geri bildirim, anket sistemidir. Müşterilerimiz isterlerse yorum yazarlar ve sistem bu yorumu bize iletir. Her satın almada 1 anket gider. Müşteri deneyimini farklı zamanlarda yazamaz. Örneğin bir müşterimiz ürünü aldıktan sonra bir yorum, 3 ay sonra yeni bir yorum ve 1 yıl sonra da yeniden bir yorum gönderemez. YotPo ve benzeri tüm sistemler müşterinin ilk deneyimlerini göz önünde bulundurarak yapılandırılmıştır. Siz bir adet yatak aldınız ve yanında bir adet de kampanyadan hediye yastık gönderildi. Size gelen anket yatağınız ile ilgiliydi ve siz de yatakla ve yastıkla ilgili bir yorum bıraktınız. Bu yorumu sitede göremediğiniz için bize ulaştınız fakat ekip arkadaşlarımız yorumunuzun yayınlanmış ekran görüntüsünü size ilettiler ve siz de bu durumu onayladınız. Fakat ardından güncel bir yorum daha yapmak istediniz ve biz de size yukarıda anlatılan sistemsel sorunu ifade ederek, dilerseniz yeni yorumunuzu instagram'ımızda yayınlayabileceğimiz çözümünü ilettik fakat bunu istemediniz. Pek çok kez mailleşildi, telefonlaşıldı, hangi konuda çözüm istediğiniz tekrar tekrar soruldu fakat teşekkür ederek iletişimi sonlandırdınız. Yapmış olduğunuz yorum, yorumu size ilettiğimizdeki onay mailiniz, yeni yorumunuzu instagram story'lerinde yayınlama çözümümüzü reddettiğiniz mailleşme ekte yer almaktadır. Muyu olarak müşteri ilişkilerine çok ama çok dikkat ediyor ve özen gösteriyoruz. İlk şikayet yazınızın ardından da 2 kez sizinle telefonlaştık, çözüm önerilerini kabul etmeyip yeni yorum yazacağınızı belirttiniz. Fakat yorumunuz Muyu deneyimlemek isteyen kişileri kısmen olumsuz yönlendirdiğini düşündüğümüz için biz de buradan yorumunuza cevap vermek istedik. Biliyoruz ki sosyal medya ile ne yazık ki bol bol yazıyor fakat asla çözüm üretilmiyor. Biz yazışmak yerine çözüm üretme motivasyonuna sahip bir ekibiz ve bu yanımızla gurur duyuyoruz. Çözüme ulaşmak isterseniz bize daima telefonlarla ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. Muyu ürünlerinizi sağlıklı günlerde kullanmanızı dileriz Sevgiler,

  • profile
  • profile
  • profile
16 Destekçi
  57 Yorum

57 Yorum

Kadir
Kadir23 Ekim 2020 23:57
 

Muyu ile sorun yasayan arkadaşın yazısını okuduktan sonra bende çift kisilik yatağı almaktan vazgeçtim. Sitelerine girmekte ayrı bir problem tempura alacağım güven vermediler

 7
Hasan
Hasan30 Ekim 2020 19:30
 

100 gece kullanıma kadar iade var deniyor, reklemlari dönüyor. Bununla ilgili bilgi verir misiniz. Yatağı almak istiyorum ama bu yorum beni olumsuz etkiledi.

 4
Serhat
Serhat26 Kasım 2020 17:26
 

100 gün iadeleri var, ben süreyi geçirdiğimden iade edemedim ama birkaç gün esnetebildiklerini de söylemişlerdi problem olmuyormuş.

 2
Oğuzhan
Oğuzhan17 Mart 14:22
 

Kadir Bey, Ben Muyu'nun Yönetici ortağıyım, Tüm müşterilerimizin şikayetlerini teker teker dinleyip bizzat çözüm üretmeye çalışıyorum. Web sitemize erişmek ve ürün satın almak çok kolay. Sizin güveninizi kazanmak için bizzat konuyla ilgilenebiliriz. Bana her zaman [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağım.

 2
Abdullah
Abdullah24 Ekim 2020 06:24
 

Bu yorumu okuduktan sonra satın almaktan vaz geçtim. Bugün itibariyle 1700 e yakın görüntüleme var ki sanırım okuyan herkes benim gibi karar vermiştir.

 5
Oğuzhan
Oğuzhan17 Mart 14:20
 

Abdullah Bey, Sizi Muyu'dan vazgeçiren sebep neyse bu konuda çözüm üretmek isteriz. Tüm müşterilerimizin şikayetlerini teker teker dinleyip bizzat çözüm üretmeye çalışıyorum. 1000'lerce Muyu müşterisi yorumları ve görüşleri içerisinden sadece bu yorum ile böyle bir karar vermeniz bizi çok üzer. Ben firmanın yönetici ortağıyım, tüm müşterilerimizin şikayetleri önerileri bizim için çok değerli. Müşterimiz olmayan bizi araştıran kişilerinde tüm görüşleri yorumları değerli. Bu nedenle kafanızdaki soru işaretlerini geçirebilirsek bu bizi çok mutlu eder. Bana her zaman [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağım.

 2
Fuat
Fuat26 Ekim 2020 21:51
 

Serhat bey yastık nasıl almaya değer mi bizi aydınlarsanız çok memnun olurum

 2
Serhat
Serhat26 Ekim 2020 22:27
 

Hediye geldiği için fiyat/perf. Karşılaştırması yapamıyorum ama 100 TL'ye aldığım üzerinde Mavi jel "soğutucu" tabaka olan kıvrımlı yastıktan çok daha kaliteli bence. Sert ya da yumuşak değil, orta diyebilirim. Hava kanalları sayesinde terletmiyor.

 3
Ayhan
Ayhan31 Ekim 2020 14:19
 

Uzun zamandır yatak bakıyorum ve okuyorum Yazınızı okudum yanlı olduğunuz şuradan belli "Bir dahaki sefere uluslararası bilinirliği olan bir marka tercih edeceğim" Bu sözcükleri yazmasaydınız gerçekçi olabilirdi. Şikayetim varda 2 şikayet?

 4
Serhat
Serhat31 Ekim 2020 14:22
 

Ülkemizde Türkiye menşeli ya da yabancı menşeli pek çok uluslararası bilinirliği olan yatak markası var. Herhangi bir markayı düşünerek yazmadım. Hatta Muyu almadan önce sadece 2 yatak baktım onlar da Türkiye menşeliydi. Benim kim olduğum vs belli...

 7
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 15:22
 

Ayhan bey merhaba, Ben Muyu'nun kurucu ortağıyım. Objektif değerlendirmeniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz. Müşterimize 100 gece iade süresi geçmesine rağmen iade kabul edebileceğimizi ve kesintisiz para iadesi yapabileceğimizi belirttik. Müşterimiz tarafından yastık ürününe yapılan yatak yorumu karışıklığa sebep vermiştir. Müşterimiz bunu yayınlamadığımızı düşünmüştür. Oysaki yapılan yorum yastık ürünleri içerisinde yer almakta. Sisteme müdahale edemediğimiz için yerini değiştiremiyoruz yeni bir yorum ekleyemiyoruz. O sebeple Muyu'ya yapılan tüm yorumlar gerçek müşteri yorumlarıdır. Yorumlar pozitif ve negatif ayrılmaksızın web sitemizde yayınlanmaktadır. Sevgiler

 2
Ogün
Ogün26 Kasım 2020 15:02
 

Başka markalara bakarken denk geldiğim ve satın alacakken eşimin başka yerlerdr yorumlara bak demesi üzerine şikayetinizi gördüm. Sonra yorumlar hakkında söyledikleriniz çok mantıklı geldi. Sonuç olarak sayenizde almaktan vazgeçtim. Teşekkürler

 2
Ogün
Ogün26 Kasım 2020 15:07
 

Ayrıca sözlükte de haklarında pek iyi konuşulmuyor.

 1
Serhat
Serhat26 Kasım 2020 17:27
 

Sözlük'teki yorumları görmedim ama ciddi bir pr yürüttükleri ve "temiz" olmayan yorumlarla savaştıkları belli doğal olarak belki de.

 4
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 15:17
 

Ogün bey merhaba, Tüm süreci ve cevaplarımızı incelemenizi öneririz. Muyu ailesi olarak hiçbir müşterimizin problemi ve sorununu cevapsız bırakmıyoruz. Bu konuda da tamamen çözüm odaklı yaklaştığımızı verdiğimiz cevaplar ve konunun detayını incelediğinizde anlayacağınızı umuyorum. Burada bahsi geçen konuyla ilgili olarak gerek para iadesi ve gerek ürün yorumunun kendi platformlarımızda yayınlaması konusunda müşterimize imkanları sonuna kadar kullandığımızı belirtmek isterim. Muyu nun 100 gece politikasından dolayı para iadesi alamamış ve ürününü iade edememiş hiçbir müşteri yoktur. Muyu'da yer alan tüm yorumlar gerçek satış işlemlerinden oluşan gerçek müşterilerin yazdığı yorumlardır. Tüm yorumlar pozitif ve negatif ayrımı yapılmadan hepsi yayınlanır. Lütfen değerlendirmenizi yaparken Muyu'nun müşteri memnuniyeti konusundaki özverisini göz ardı etmeyiniz. Teşekkürler

 2
Mustafa
Mustafa16 Aralık 2020 08:55
 

Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bende bir ürün almadan önce ilk şikayetlere bakarım çözüm odaklı bir firmamı diye. Tüm yorumların harika olması zaten bende de şüphe uyandırmıştı. Almaktan vazgeçtim

 3
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 15:12
 

Mustafa bey merhaba, Ben Muyu'nun kurucu ortağıyım. Muyu'nun tüm yorumları gerçektir. Sizi şirket kurucusu olarak bir gün genel merkezimize davet etmek isterim. Yapılan yorumlar ve satış faturalarıyla tüm yorumları tek tek karşılaştırabiliriz. Gerçekten tüm karşılaştırmalar sonrası bize hak vereceğinizi düşünüyorum. Muyu'nun tek amacı mutsuz tek bir müşterisinin olmamasını sağlamaktır. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda sizler gibi potansiyel müşterilerimizi aydınlatmak ve Muyu yatak ile tanıştırmak en büyük motivasyonumuz. Umarız teklifimize sıcak bakar bizleri ziyaret edersiniz. Sevgiler

 3
Özkan
Özkan24 Aralık 2020 18:10
 

Adamlar paranı iade etmedi mi? 100 gün koşulsuz iade taahhütlerinin arkasında değiller mi? Sorun nedir anlayamadım?

 2
Serhat
Serhat24 Aralık 2020 23:00
 

100 gün iadeyi benim -henüz/zamanında- kullanmadığım bir özellik olduğunu ve fakat ilgili şirketin -en azından bana karşı- bu taahhüdünün her zaman arkasında olduğunu belirttiğini ifade ettim yorumumda zaten dikkat ederseniz.

 3
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 15:10
 

Özkan bey, Merhaba ben Muyu'nun kurucu ortağıyım. Öncelikle objektif değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. Para iadesini 100 gece deneme süresi geçmesine rağmen yapabileceğimizi ve ürünü iade alabileceğimizi müşterimize ilettik. Bunu buradan çok açık şekilde belirtebilirim. Bizzat şirket kurucu ortağı olarak Serhat bey ile telefonda görüştüm. Buradan teklifimizi yineliyorum bundan sonraki herhangi bir zaman diliminde Serhat bey yatağını iade edebilir ve parasını kesintisiz olarak geri alabilir.  Muyu gibi müşteri deneyimini geliştirmeye çalışan ve sektörel olarak değişim öncüsü olmaya çalışan firmaların objektif olarak değerlendirilerek girdiği yükümlülükler için motive edilmesi gerekiyor. Bu noktada yorumunuz ve objektif değerlendirmeniz bizim için çok değerli tekrar teşekkür ederim.

 3
Emre
Emre20 Ocak 03:10
 

Şikayetvar ve sizin gibi araştıran, duyarlı tüketiciler sayesinde vatandaş daha az kandırılır oldu. Bu platforma emek veren herkese teşekkürler🙏🙏🙏

 1
Yunus
Yunus22 Ocak 01:51
 

Bu yorumları okuduktan sonra bende vazgeçtim Instagram'da denk geldi sitenizde herkes olumlu yorum yapmış tam almaya karar verdim son bir adım kala aklıma şikayet var geldi iyimi bakmışım

 1
Oğuzhan
Oğuzhan17 Mart 14:19
 

Yunus Bey, Sizi Muyu'dan vazgeçiren sebep neyse bu konuda çözüm üretmek isteriz. Tüm müşterilerimizin şikayetlerini teker teker dinleyip bizzat çözüm üretmeye çalışıyorum. 1000'lerce Muyu müşterisi yorumları ve görüşleri içerisinden sadece bu yorum ile böyle bir karar vermeniz bizi çok üzer. Ben firmanın yönetici ortağıyım, tüm müşterilerimizin şikayetleri önerileri bizim için çok değerli. Müşterimiz olmayan bizi araştıran kişilerinde tüm görüşleri yorumları değerli. Bu nedenle kafanızdaki soru işaretlerini geçirebilirsek bu bizi çok mutlu eder. Bana her zaman [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağım.

 1
Halil
Halil25 Ocak 11:09
 

Arkadaşın yorumunuda firmanın açıklamasını da okudum, kendilerine gelen yorum linkinde ikisine birden yorum yaptığını firma ise birini yayınlamadığını iddia ediyor, firma ise iki yorumu da yayınladık görüntü var elimizde sonrasında yorumu değiştirmek istedi bu sebepten sistem müsaade etmiyor diyor. Burada bir yalan olduğu aşikar, arkadaş bu durumdan hiç bahsetmemiş konuşmasında yorumunun hiç yazılmadığını beyan etmiş firmanın görüntüyü paylaşarak bu durumu sonlandırması gerekir.

 4
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 15:02
 

Halil bey merhaba, Ben Muyu'nun kurucu ortağıyım, Kullandığımız yotpo yorum sistemi her gerçekleşen sipariş sonrası otomatik değerlendirme e-postası ve SMS'i gönderen Dünya'da sayılı değerlendirme sistemidir. Süreç şu şekilde işler; sipariş teslim edildikten 15 gün sonra bir değerlendirme anketi gelir. Aldığınız ürünlerle ilgili ve bu ankette fotoğraf ve yorum ekleyebilirsiniz. Bu konuda gerçekleşen hadise, gelen yorum talebine müşteri tarafından sadece yastık için yorum yapılmasıydı. Daha sonradan müşterimiz yatak içinde yorum yapacağım dediğinde araya girip o yorumu sistemin izin vermemesi sebebiyle yotpo'ya ekleyemedik. Sebebi de; yotpo'ya müşteri siparişi olmadıkça yorum girilememesidir. Ama müşterimize bu yorumunuzu bize iletin sosyal medya hesabımızda yayınlayalım teklifiyle gitmiştik. Müşterimizde bunu kabul etmeyerek yatağını iade etmek istediğini belirtti. Ürün iadesini günü geçmesine rağmen kabul ettik. Fakat sonradan kendisi bu teklifimizi de kabul etmedi. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 1
Eylem
Eylem01 Şubat 21:55
 

Muyu yetkililerini sabırlarından dolayı tebrik ediyorum. Muyu alıp almama konusunda kararsızdım. Bu yorumdan ve verilen cevaptan sonra kesinlikle Muyu alacağım 👍

 7
Serhat
Serhat01 Şubat 22:26
 

Bence Muyu alınabilir bir marka. Ama ben tercih etmeyebilirim. Keza ben büyük bir fark ya da özellik görmedim. Fiyatı görece yüksek ve bu fiyatın karşılığında daha fazla Konfor bekliyordum. Hep dediğim gibi bu benim gereksiz beklentim de olabilir. Zaten 100 gün sorgusuz sualsiz değiştirme imkanı sunuyorlar. Alıp deneyebilir herkes. Önceden de yazdığım gibi inanılmaz subjektif bir konu yatak konusu. Benim genel sorunum yazdığım olumsuz fikirler ve eleştiriler (burada bahsettiğim) içerikteki yorumumu bir türlü yayınlamamaları ve yayımlamak istememeleri ve internette haklarında yüzlerce aşırı yorum olup da -her birini tek tek kelime kelime okudum- bir tane bile eleştirel/olumsuz olmaması garipliği idi. Bilgilerinize.

 1
Çağdaş
Çağdaş10 Şubat 13:27
 

Yazılan tüm yorumları okudum. En son yorumda yatak fiyatının görece yüksek olduğu belirtilmiş. Ancak 1 haftalık yatak araştırmalarım sonucunda bu yatak fiyatının gayet uygun olduğunu görüyorum. Diğer markalarda yatak teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda ucuz bile kalıyor diyebilirim. Ek olarak, firmanın detaylı ve kibar yorumu çok dikkat çekici. Gerçekten müşteri memnuniyetine önem verdiklerini gösteriyor. Firma kurucularından olan kişinin dahi görüşme sağlaması markaya ve yatağa verilen önemi gösteriyor. Fakat tüm bu yazışmalarda anlaşılmayan tek sorun, madem bu yataktan şikayetçisiniz ve firmada koşulsuz para iadesi yapıyor neden konu bu kadar uzamış? Ürünü iade edip paranızı alabilirsiniz. Size bu imkan sunulmuş. Çoğu kişi buradaki şikayet/yorum sonrası yatağı almaktan vaz geçtiğini belirtmiş. Ancak biz tam tersi almaya karar verdik. Sizlere Türkiye menşeli diğer yatak firmalarının şikayet ve çözüm sağlama sayılarını kontrol etmenizi öneririm. Hepsi vahim durumda.

 7
Oğuzhan
Oğuzhan10 Şubat 14:51
 

Çağdaş bey merhaba, Ben Muyu'nun kurucu ortağıyım. Öncelikle objektif olarak yorumları okumanız ve değerlendirmeniz beni çok mutlu etti. Bahsi geçen şikayet ve durum ile ilgili süreci en başından beri takip ediyordum. Serhat bey'i 4-5 defa telefonundan bizzat farklı zaman dilimlerinde aradım. En son kendisine ulaşabildiğim görüşmemizde zaman kısıtlaması olmaksızın kendilerinden ürünü geri alabileceğimizi ve kesintisiz para iadesi yapabileceğimizi de belirttim. Buradan belirtmek istiyorum ki Muyu yatak alan hiçbir müşterimiz ürünü iade etmek istediğinde herhangi bir problem ile karşılaşmaz. Kesintisiz para iadesi alır ve bu konuda hiçbir zorluk çıkarılmaz. Zaten bu sebepten dolayı kayda değer herhangi bir olumsuz yorum bulunmamakta. Amacımız tamamen müşteri memnuniyeti. Yeni her müşterimize belirttiğimiz önemli husus sadece bir yatak değil aynı zamanda müşteri deneyimi satın alıyorsunuz. Dileyen kişiler [email protected] e-posta adresinden bana ulaşabilir. Sevgiler

 3
Serhat
Serhat10 Şubat 15:06
 

Bence bu yorumunuz çok yararlı. Burada hep beraber fikirlerimizi özgürce ve kimseye hakaret etmeden, yalan söylemede açıklıyor ve hem eleştirilerimizi hem övgülerimizi gerekli yerlere iletiyoruz. Bunun neticesinde de kimimiz a markasını kimimiz b markasını almayı tercih edecektir. Ben kendi yorumumda birkaç şey üzerinde durdum ve fakat bir tanesinin altını ise net şekilde çizdim; o da internette bulunan binlerce aşırı olumlu yorumun arasında olumsuz hiçbir yorumun gözükmemesi -bu da ya "kötü" yorumları sildirdikleri ve/veya girilen yorumların çoğunun ya da tamamının "fake " yorum olma ihtimalini gündeme taşımıştı benim için hem satın alma öncesinde ve hem sonrasında- sorunsalı idi ki ben almadan önce de ilgimi çeken bu konuyu arkadaşlarıma da sormuştum. Aldıktan sonra benim de yazdığım ve asla bir yıldız falan bile vermediğim -sanırım 3 yıldızdı- ve fakat yatağı beğenmediğimi ifade ettiğim yorumumu ısrarla yayınlamaktan çekindiklerini ilettim. Bunu da birkaç defa anlattım burada.

Ahmet
Ahmet22 Şubat 15:09
 

Serhat Bey Merhaba, Bir süredir, Küçük kızlarıma ranzaları için alacağım yatakların marka ve modeline karar vermeye çalışıyordum. Muyu markasını araştırırken bu sayfaya kadar geldim. Sizin Sayenizde Muyu almaya karar verdim :) Teşekkür ederim. Çünkü gördüm ki firma sadece ürün satmak derdinde değil, bu denli sabırla ve düzgün bir şekilde cevap vererek aynı zamanda müşteri memnuniyetine de değer verdiklerini ortaya koymuş oluyorlar.

 3
Serhat
Serhat22 Şubat 17:38
 

Her yorumu "destekliyor" ve de cevap vermeye çalışıyorum. Bu arada hem yatak hem yastık hakkındaki fikirlerimi yazdım hem de esas en başta şikayet yazma nedenim olan yorum yayınlamama olayını açıkladım burada birkaç defa. Muyu'nun kurucu ortağı kopyala yağıştır bir metin atmaya başlamış, onu da yorumlamak isterim. Şu cümlesi doğru ki zaten ben de aynısını belirtmiştim : "... Zaman kısıtlaması olmaksızın kendilerinden ürünü geri alabileceğimizi ve kesintisiz para iadesi yapabileceğimizi de belirttim." Ancak şu ifadesi tartışmaya açık: "... Zaten bu sebepten dolayı kayda değer herhangi bir olumsuz yorum bulunmamakta." Çünkü bir şekilde iade etmemiş biri de olumsuz ya da benimki gibi sorgulayıcı yorum belirtebilir her zaman. Keza ben en öz şekliyle bu fiyata daha iyi bir yatak bekliyordum ama belki de zaten öyle bir yatak da yoktu minvalinde bir yorum yapmıştım. O yorumum bile yayımlanmadı. Muyu hakkında internette hiçbir yerde var olmayan/olamayan bir açık tartışma yapılabildiği için mutluyum.

Oğuzhan
Oğuzhan19 Mart 17:19
 

Ahmet bey merhaba, Ben Oğuzhan Aydın Muyu'nun kurucusuyum. Bu güzel ve objektif yorumunuz bizi mutlu etti. Umarım Muyu yataktan çocuklarınız ve sizler memnun kalacaksınız. Mesai saatimiz içerisinde ve dışında tüm gayretimizle müşterilerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz. Bunun karşılık bulması bizim açımızdan çok değerli ve güzel. Gerçekten sadece iyi bir ürün çıkarıp satışa sunmak değildi gayemiz. Müşterimiz ürünü almadan önce ve sonrasında tüm süreçlerde iyi bir müşteri deneyimi yaşatmak istiyoruz. Bana her zaman [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgiler

 1
Mehmet
Mehmet25 Şubat 15:33
 

Yatak konusunda çok muzdarip birisi olarak eklemem gerek, firma ismi vermek doğru olmaz ama bu kadar ilgi alaka hiçbir firmada yok bilmenizi isterim. Yatak arayışındayım ve muyuda listemde hasbel kader denk geldim. Yatağı iyidir kötüdür bilemem veya yorumları yayımlarlar ona da bir şey diyemem ama en azından arayıp muhatap olan var. Biz size döneceğiz diyen yok aradık ulaşamadık diyen yok. Bu bile bir artı.

 3
Oğuzhan
Oğuzhan17 Mart 14:15
 

Mustafa bey, objektif yorumlarınız için teşekkür ederiz. Muyu yatak olarak satın alan veya ürünü iade eden müşteri diye kesinlikle bir ayrım içerisine girmiyoruz. Müşterilerimizin satın alma taleplerine hangi heyecan ile cevap veriyorsak yaşanan problemlerde de aynı hassasiyet ve dikkat ile kendilerine geri dönüş yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir müşterimizin yaşanan problemini çözümsüz bırakmamaya çalıştık. Sizin de bu güzel yorumunuz bizi daha da motive ediyor. Teşekkürler Oğuzhan Aydın

 1
Gamze
Gamze10 Nisan 09:47
 

Evet bende yatak araştırmasındayım bu kadar olmumlu yanıt beni buraya yönlendirdi ve gayatte kararsız kaldım hayır anlamadığım beyefendi yatak alıyor ama siz yorum hakkını hediye yastığa gönderiyorsun neden

 1
Oğuzhan
Oğuzhan11 Ağustos 15:06
 

Gamze hanım merhaba, Yorum yastık ürününe yapıldığından yatak bölümünde gözükmüyor bizde sistem üzerinden yorumlara maalesef müdahale edemiyoruz. Ama müşterimize yorumunu Instagram hesabımız üzerinden paylaşabileceğimizi iletmiştik. Müşterilerimiz ürünlerimizi alıyorlar, büyük çoğunluğu memnun ama memnun olmayanlarda olabiliyor. Bu nedenle müşterilerimize farklı ürün gruplarında jestler yapabiliyoruz veya iade sürecini esnetebiliyoruz. Bu müşterimize de aynı hassasiyet ile yaklaştık ve ürünü koşulsuz süresi geçmesine rağmen iade alabileceğimizi ilettik. Sonuç olarak, Muyu ürünlerinden %100 herkes memnun olamaz ama müşteri hizmetleri konusunda memnuniyet için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konudaki detaylı videomuzu inceleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=cZ1P1Mrudfo&t=34s Ayrıca Muyu ürünleriyle ilgili bilgi almak veya farklı konulardaki sorularınız için bana direkt yazabilirsiniz [email protected] Sevgiler

 1
Seçkin
Seçkin20 Mayıs 12:15
 

Bende yatak değiştirmeyi düşünüyordum evet Instagram'da her şey çok güzel yazıyor bu beni biraz düşündürüyordu fakat buradaki yorumları okuyunca bir firmanın bu kadar çözüm odaklı olması ve bir yorumla bile bu kadar ilgilenmesi beni çok memnun etti gerçekten muyu yöneticilerini kutlarım ve alacağım marka konusunda birkaç artı öne geçtiniz helal olsun

 2
Oğuzhan
Oğuzhan11 Ağustos 14:49
 

Seçkin bey merhaba, Objektif yorumunuz için öncelikle sizlere teşekkür etmek isterim. Muyu olarak üretmiş olduğumuz ürünlerin kalitesi bir yana en önemsediğimiz konu Müşteri memnuniyeti bu bağlamda kafanızdaki tüm soruları cevaplamaktan keyif duyarım. Ürün almayı düşünürseniz size fazlasıyla yardımcı olmak isterim. Lütfen çekinmeden bana ulaşın e-posta adresim [email protected] Sevgiler

 1
Serhat
Serhat20 Mayıs 13:51
 

Seçkin, gerçekten de dikkate değer bir yorum.

Kubilay
Kubilay20 Mayıs 16:16
 

Yani sonuç olarak almamanız gereken bir marka

 1
Serhat
Serhat07 Temmuz 10:35
 

Ben olsam başka markalara da bakarım. Ama 100 gün deneme süresi iyi bir süre gibi.

Gökhan
Gökhan04 Ağustos 16:43
 

Bende yatak almayı düşünüyorum yorumları şikayetleri filan coğu nu okudum sitede olsun burada olsun firma 100 gün içerisinde Koşulsuz iade hakki vermiş normalde bur yatak 1 hafta içinde ne olduğunu anlarsınız hadi 1 ayda anladık diyelim oda yetmez demiş adam 100 gün vermiş merak ettiği. Siz kaç gün sonra iade etmek istediniz diğer firmaların çoğunu yorumuna baktım geneli yatağı kapının önüne bırakıp kaçıyormuş kargodan kaynaklı çok firmadan vaz geçtim sitesinde ve başka yerde kotu yorum göremedim bence burda firma hatalı değil maddi açıdan biraz düşünmem gerekli yatak kalitesi için bence diyecek bir söz yok gibi inşallah en kısa zamanda sipariş vereceğim pandemi vs derken insanlarda alim gücü kalmadı 20 günlük karantina surecinde çok da iyi olurdu bence bel fıtığım olduğu için yatak araştırması yaparken çok detaylarına bakıyorum

 1
Oğuzhan
Oğuzhan11 Ağustos 14:48
 

Kubilay bey merhaba, Kafanızdaki soruları yanıtlamak için her zaman bana ulaşabilirsiniz. Bu sayfada olan tüm yorumları baştan aşağıya okuma şansı bulursanız Muyu'nun gönül rahatlığı ile alınabilecek bir ürün olduğu kanaatine varacağınızı düşünüyorum. Muyu müşterilerinin memnuniyeti için mesai saatleri içerisinde ve dışında yoğun bir efor ile çalışmakta. Üretmiş olduğumuz yatağın kalitesi bir yana en önemsediğimiz konu müşterilerimizin memnuniyeti. Bu noktada çok açıklayıcı bir röportajı sizinle paylaşmak istiyorum lütfen vaktinizi ayırıp izleyin. https://www.youtube.com/watch?v=cZ1P1Mrudfo&t=34s Ürünümüzü satın alın veya almayın her zaman size yardımcı olmak isteriz. Bana [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgiler

 1
Burcu
Burcu06 Temmuz 22:22
 

Muyu markasından yatak alıp 6 ay deneyen birileri var mıdır acaba 100 gün iade deniyor ama yataklarda çökme problemi genelde 6. Aydan sonra başlıyor.

Serhat
Serhat07 Temmuz 10:35
 

Genelde evet öyle bir söylem var. Biz 6 ayı aşkındır kullanıyoruz. Özel bir çökme durumu ile karşılaşmadık henüz. Olursa mutlaka yazarım. Ama bu fiyata daha iyi yataklar olabileceğini görüyor/duyuyorum başka markalarda (da).

Oğuzhan
Oğuzhan11 Ağustos 14:46
 

Burcu hanım merhaba, Ben Muyu'nun Kurucu Ortağı ve Yöneticisiyim. Ürünlerimizde yüksek kalite hr destekleyici sünger katmanları bulunmaktadır. Üründe yaşanabilecek Herhangi bir çökme durumunda garanti kapsamı içerisinde olacağını belirtmek isterim. 2 yıldır Muyu ürünleri 1000'lerce müşterimize ulaşıyor henüz çökme kaynaklı bir şikayet ile karşılaşmadık. Bu nedenle gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz farklı bir konu veya desteğe ihtiyacınız olursa lütfen bana yazın. [email protected] e-posta adresim. Sevgiler

 1
Fuat
Fuat23 Ağustos 20:49
 

Serhat bey merhaba muyu yastıktan hala memnun musunuz

Serhat
Serhat23 Ağustos 23:01
 

Bence iyi bir yastık. Ben hediye olarak edindim tabii. Bu nedenle fiyatını tam bilemiyorum. Dolayısıyla da fiyat ile performansı karşılaştıramayacağım. Fakat onun ötesinde gayet güzel bir yastık. Her gün düzenli kullanıyorum.

 1
Yunus
Yunus08 Eylül 22:41
 

Merhabalar. Bende yatak arıyorum. Buradaki tüm yorumları okudum. Muyu kurucu ortağı çok iyi niyetli bir beyefendi. Serhat Bey de tipik müşteri. Yorumu yayımlanmadı diye ortalığı ayağa kaldırmış. :) ) Firma yayımlandı diyor ekran görüntüsü atıyor. Beğenmediğsen gönder kardeşim diyor. Fakat kurumsal bir firma her yoruma cevap vermemeli. Bu tuhafıma gitti. Şikayet gelir ve çözüm yazılır. Her yapılan yoruma cevap vermek kurumsallığa da zarar veriyor. Bende yatak arıyorum çok kafam karıştı ne alacağımı şaşırdım. Simdi yatak+ çarşaf + yorgan hediyesiyle 160 200 yatak bakıyorum. Yataklar genel İtibariyle uçmuş vaziyette. Fiyatta bir yardımcı olunsa alacağım. (Çünkü serhat ney gibi müşteriler yüzünden kafam karıştı. Belki muyu yatak süperdir. Ama Daha bilindik ve çevremde insanların kullandığı yatak firmaları ile arasında fiyat farkı çok yok muyu nun daha ucuz olabilir bilemiyorum) al dene beğenmezsen gönder hiç uğraşamam vallahi :) ) fiyatta biraz daha indirim talep etmekteyiz.

Serhat
Serhat13 Eylül 22:56
 

Yunus bey, ben tipik bir müşteri isem internette Muyu hakkında Muyu'ya ait olmayan ortamlarda benim gibi pek çok tipik müşterinin yazdığı yorumlar da olmalı, öyle değil mi? Ancak maalesef yok ve varsa da hepsi nedense çok olumlu. Kendi ortamlarındakiler ise zaten hep mükemmel. Neyse, olayımız bu değil. Ben markanın ve çalışanlarının iyi ve kendimce eksik yönlerini paylaşarak yaşadığım deneyimi aktarmak istedim. Bu da bence sizin gibi bir çok insana da ve hatta aslında Muyu'ya da çok yararlı oldu. Şahsi fikrim bundan ibarettir. Tartışma ve eleştiri ortamı yaratmanın her zaman kaliteye, Tüketici Hakları'na ve rekabete olumlu etki edeceğini ve neticede de bundan hem markaların/şirketlerin hem de tüketicilerin faydalanacağını düşünüyorum. Umarım aradığınız yatağı bulursunuz ve çok memnun kalırsınız. Saygılarımla.

Oğuzhan
Oğuzhan2 hafta önce
 

Yunus bey, Objektif yorumlarınız için ve Muyu'ya göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Tüm seferberliğimize rağmen çözüme ulaştıramadığımız bu şikayet başlığı aslında doğru iş yapmamızdan ötürü bize yeni müşteriler getirir oldu :) Size indirim konusunda yardımcı olacağım. Lütfen benimle iletişime geçin. [email protected] Sevgiler!

Mesut
Mesut10 Eylül 01:00
 

Ben şikayet ve gelen cevaplardan sonra uzun zamandır araştırdığım yatak konusunda Muyu'yu almaya karar verdim açıkçası. İlgili şikayet konusu benim için inanılmaz gereksiz. Bir markanın sosyal medya hesabı, özellikle aktif kullanımdaysa internet sitesinden daha fazla ziyaret edilir. Marka da, şikayet sahibine teknik konulardan dolayı sitede yayınlayamadıklarını ama olumsuz bir yorum bile olsa bunu Instagram hesaplarında yayınlayabileceklerini söylemelerine rağmen, şikayet sahibi bunu kabul etmemiş. Bana çok enteresan ve tipik ne yapılırsa yapılsın kabul görmeyen bir yapı gibi geldi. Şu an ciddi anlamda tüketiciye değil markaya üzüldüm. Sen 100 gün boyunca dene beğenmezsen iade alırız de. Tüm yorumları atlamadan cevapla ve ilgilen. Yine de seninle ilgili olmayan ama telafi de sunduğun bir nedenden dolayı şikayet al. Şikayetvar'da'daki tüm şikayetleri de memnuniyete çevirdiğin için teşekkürler Muyu. Tümü diyorum, çünkü bu şikayet gerçekten de gerçek bir şikayet değil.

Serhat
Serhat13 Eylül 22:52
 

Şahsi fikrim odur ki; benim buraya "şikayetimi" yazmış olmam yüzlerce hatta belki binlerce insana fikir verdi ve bazı insanların da söylediği üzere internetteki ilk ve belki hatta hala tek muyu'ya ait ortamlar dışındaki gerçek Muyu yorumu ve insanların konu hakkındaki tartışma ortamı oldu. Bu da zaten amaçlanandı ki bence bu başarıldı. Herkes daha çok fikir edindi ve birbiriyle benim bu "şikayetim" çerçevesinde görüş alışverişinde bulundu ve markanın iyi ve eksik yönlerini gördü.

Oğuzhan
Oğuzhan2 hafta önce
 

Mesut bey, Objektif yorumunuz için gerçekten teşekkür ederim. Tüm müşterilerimizin sorunlarıyla bire bir ilgilenmeye çalışıyoruz bazen gecikmeler olsa da gerçekten problemleri çözüyoruz. Problemleri bazen tek taraflı çözüme kavuşturmak mümkün olmuyor. Yorumlarınız ve değerlendirmeniz gerçekten müşteri hizmetleri için göstermiş olduğumuz çabayı taçlandırır gibi. Kötü giden şeyleri eleştireceğimiz gibi Türkiye'de gerçekten iyi yapılan işleri de taktir etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Kimsenin mağdur ve mutsuz olmasını istemiyoruz. Gerçekten iyi ürünler üretiyoruz ve çok iyi müşteri hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Bu nedenle bir Muyu yatak tercih ederseniz ürün sizi %100 mutlu edemeyebilir fakat bizden alacağınız geri dönüş ve ilgi sizi memnun edecektir diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim. Bana [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mehmet
Mehmet17 Eylül 22:20
 

Muyu yetkilisinin her müşteri yorumuna otomatik cevap verilmesindense tek tek kendisinin cevap vermesini çok hoş buldum. Kendilerinin izlediğim tanıtım videosunda da "amaçlarının sadece yatak satmak değil yatak kelimesi geçtiğinde bizden bahsedilmesini istiyoruz" cümlesini şu an burada idrak ettim. Firma yetkilisi Oğuzhan beyin sabrına da hayran kaldım. Çocuklarım sıcağı sevmedikleri için çözümü soğuk kış günlerinde bile yatakta yatmayıp yerde serin olan parkelere gitmekte buluyorlar. Ben de çözüm olarak çocuk odasının parke olarak açık kalan bölümleri için böyle bir yatak almayı düşünüyordum. Kesinlikle deneyeceğim.

 1
Oğuzhan
Oğuzhan2 hafta önce
 

Mehmet bey merhaba, Gerçekten sizinde onayladığınız gibi tüm sorulara, sorunlara dönüş yapmaya çalışıyoruz. Bu işi gerçek tutku ve sabırla yapıyoruz. Konu sadece ürün pazarlamak ve satmak değil gerçekten, marka olarak referans olunabilecek seviyeye gelmek. Bunu da çok ciddi ölçekte başardık. Çocukların serin zeminde uyuma konusu ile ilgili Cooler özellikler alezjer var bunlardan kullanabilirsiniz outlast kumaşa sahip alez ve nevresim takımları çocuklarınızın uyuduğu ortamı fazlasıyla serin tutacaktır. Yorgan kullanımında da daha ince mevsimlik yorgan tercih ederseniz doğru seçim yapmış olursunuz. Bana her zaman ulaşabilirsiniz [email protected] Sevgiler

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile