27 Ağustos 2013

Mudo'nun Değiştirdiği Ürünler Daha da Hasarlı Halde Geliyor!

14. 10. 2012 tarihinde Mudo Concept Profilo mağazasından 6 sandalyesi ile birlikte draco masa aldık. Teslimatta sandalyelerin bir kısmının hasırları hasarlı ve bir sandalyenin ahşap kısmı kırıktı. Hasarlı
sandalyelerin yenisini talep ettik fakat, yeni gelen sandalyelerde daha fazla kırık ve hasar vardı. Bu süreç aylarca devam etti. Dalga geçer gibi sürekli daha hasarlı sandalyeler getirdiler, biz de geri gönderdik.

Bu sırada merkeze sürekli şikayetimizi bildirdik. Teslimat görevlilerinin, kırık kısımların fotoğraflarını
çekmiş olmasına rağmen, merkezden, sandalyelerde bir kusur olmadığı kararı çıkmış. Tekrar tekrar şikayetçi olduk. Şu an halen elimizde hasarlı sandalyeler var ve sonuç alamadık.

Burçin 90 Okunma

Cevaplar

  • Burçin 14 Eylül 2013

    Şikayetten sonra ürünü aldığımız Profilo mağazasından arandık. Ürün değişim makbuzumuzu bulamadıklarını söylediler.Müsait olmadığımızı ve 1 saat sonra aramalarını söyledik. Bir daha aramadılar. Artık firmanın yapacağı hiç bir harekete güvenmiyoruz.

  • Mudo Temsilcisi28 Ağustos 2013

    Sayın Semra K.'ın şikayeti hakkında; Müşterimizle ürünü hakkında telefon ile bilgi vermek ve müşteri memnuniyeti sağlanması açısından aranmış ama ulaşılamamıştır. Tekrardan ulaşılmaya çalışılacaktır. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Mudo Müşteri İlişkileri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 444 68 36

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön