10 Eylül 2013

Mudo'dan Çok Geç Ve Yanlış Gelen Ürün!

Mudo'dan aldığım masa, teslimat için geldiğinde üzerindeki cam bölme şeffaf olması gerekirken siyah çıktı. Üstelik bu cam o masaya bile ait değildi, yerine oturmadı. Biz de Mudo'yu aradık, Mudo ile yaşadığımız 3. sorun olması sebebi ile, yine yanlış ürün geldiğini ve bugün içinde değişmesini istediğimi söyledim.

Bana konu ile ilgili geri döneceklerini ilettiler ancak dönmediler ve ben tekrar Mudo Müşteri Hizmetlerini aradım, durumu sordum. Konuştuğumuzda saat 12:00 civarı idi, bana akşama doğru ürünün geleceği söylendi.

Akşam saat 5 oldu, haber çıkmadı aradım ve bir saate kadar gelecek dendi, saat 7 oldu gelmedi, aradım bir saate kadar dendi, gelmedi ve saat 22:00'da konuştuk ve ancak saat 23:00'da geldi!

Özge 78 Okunma

Cevaplar

  • Özge 09 Temmuz 2014

    Yukarıdaki bilgişendirme kesinlikle yanlıştır, benim problemim hala çözülmedi ve Mudo ile tüm ilişiğimi kesmiş bulunuyorum. o zamandan beri kapısından içeri girmedim ve kimse ile çözüm için konuşmadım.

  • Özge 19 Şubat 2014

    Bu şikayetim hala çözülmemiş ve bana öçdenmesi gereken ve gereksiz yere alınan 90 TL'lik tahsilat ücreti tarafıma geri ödenmemiştir.

  • Mudo Temsilcisi11 Eylül 2013

    Sayın Özge T.'ın şikayeti hakkında; Müşterimizle ürünü hakkında telefon ile görüşülerek müşteri memnuniyeti sağlanması açısından gerekli işlemler yapılmış ve bilgilendirilmiştir. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Mudo Müşteri İlişkileri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 444 68 36

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön