21 Şubat 2013 #1646216

Mudo Ürünler Kusurlu Ve Eksik Geldi!

31.12.2012'de Mudo Concept'ten yüklü miktarda alışveriş yaptım. Personelin yakın ilgisi sayesinde ürünler istediğim tarihte gönderildi. Fakat İstanbul'dan gelmesi gereken yatağın bazası ve koltukların minderleri eksik, arkaları yırtık, kumaşları adeta bıçakla çizilmişcesine lekeler içindeydi.


Kesinlikle teslimat belgesi imzalamayacağımı söylediğimde geri götüremeyeceklerini belirterek bıraktılar. Hemen fotoğraflarını çektim ve mağazaya göndererek iade talebimi ilettim. Mağazadakiler yine ilgilenerek merkeze talebimi ilettiler. Fakat iki hafta bana dönüş olmadı. 4446836'yı aradım. Bana 24 saat içinde dönüleceği söylendi. Elbette kimse bana dönmedi. Defalarca aramama rağmen halen beklemekteyim.

Alper 120 Okunma

Cevaplar

  • Alper08 Mayıs

    Şikayetvar.com üzerinden şikayetimi belirtene kadar dönen olmadı. Zihniyet alenen şu : 2 bu müşteri sorununu kaç kişiye anlatabilir ki? Yatabildiğimiz kadar üstüne yatalım. En sonunda pes edip ürünleri kullanmaya başlar'. Eminim buraya yazmasam dönüş de olmayacaktı. Ürünler değiştirilerek mağduriyetim sonlandırıldı fakat bu işlemler bu noktaya gelmeden halledilmeliydi. En azından bir kişi bana geri dönüp de 'sorununuzu değerlendiriyoruz' demeliydi.

  • Mudo Temsilcisi22 Şubat 2013

    Sayın Yetkili, Şikayet konusu ile ilgili müşterimize geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımızla. Mudo Müşteri İlişkileri.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön