10 Eylül 2013

Mudo Şubelerin ve Personellerin Birbirinden Haberi Yok!

04.09.2013 tarihinde Akmerkez mağazasında beğendiğim ürünün numarası kalmadığını İstinye Park Şubesi stoğunda 3 adet gözüktüğünü söyleyip ürünü getirteceklerini söylediler. Bilgilerimi bırakıp çıktım.

07.09.2013 tarihine kadar aranmayınca mağazaya gittim. Bana başta ürünün olmadığını, daha sonra stoğa bakıp başka mağaza söyleyin deyince tekrar İstinye'yi görünce mağazayı aradıklarını fakat telefona cevap verilmediğini söylediler.

Yanımda tekrar aramalarına rağmen İstinye mağazası telefona inatla cevap vermedi. Daha sonrada telefonlara hiç cevap verilmediği mağaza yetkililerinin ofislerinde olmadığı söylendi. Bu arada ürünü arkadaşlarım başka mağazada bulduklarını söylemelerine rağmen almadım.

Fuat 65 Okunma

Cevaplar

  • Mudo Temsilcisi10 Eylül 2013

    Sayın Fuat F.'ın şikayeti hakkında; Müşterimizle ürünü hakkında telefon ile görüşülerek müşteri memnuniyeti sağlanması açısından gerekli işlemler yapılmış ve bilgilendirilmiştir. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Mudo Müşteri İlişkileri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 444 68 36

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön