Toplam çözüm sayısı
..
Motosikletaksesuarlari.com ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zeki'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Motosikletaksesuarlari.com Müşteri Memnuniyetini Hiçe Sayıyor

967görüntüleme
Zeki
Zeki 06 Haziran 2020 16:19

Mağazadan ilk alışverişim değildi. Ama muhtemelen son alışverişim. Hemen nedenini açıklayayım: Fazla kask çeşidi yok ve beğendiğim çoğu kaskın bedeni yoktu. Aslında biraz da gönülsüz bir Schuberth kask aldım. Hiç kullanmadım. Yarım saat sonra kaskı başka bir kaskla değiştirmek istedim. Tekrar mağazaya gittim ve durumu anlattım. İade kabul etmediklerini ve kaskı değiştirip üzerine geri ödeyecekleri parayı nakit olarak vermek yerine mağazadan alışveriş yapabileceğimi söylediler. 

Tartışmaya değmeyeceğini düşündüğüm için iadede ısrar etmedim ve ihtiyacım olmayan alışveriş yapmak yerine diğer beğendiğim kaskı da satın aldım ve çıktım. Şu an belki de hiç kullanmayacağım bir kaska boşuna 3500 lira vermiş oldum. Burada hatalı olan benmişim gibi görünüyor değil mi? Kararsız bir müşteri gibiyim. İnsan bir ürün satın alıp, fikir değiştirip iade edemez mi?  

Cayma hakkına ne oldu? 14 gün iade süresi yok mu satın alınan ürünlerin? Anlaşılan mağaza müşteri memnuniyetini ve t. C. Yasalarını hiçe sayıyor. İade kabul etmiyoruz ne demek? Sadece gülüyorum. 

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile