Morhipo'dan Sipariş Ettiğim Ürün 18 Gündür Kargoda

Metin Metin01 Kasım 2019 09:59

Verdiğim sipariş günlerce kargoda hareketsiz bekledi. Bunun üzerine Morhipo müşteri hizmetlerini aradım. Kayıt açtık, kargo ile görüşüp size döneceğiz dendi. Dönmedikleri için tekrar ben aradım. Bunun üzerine ürünün kargoda bulunamadığını, paramız iade sürecinin başlayacağını bildirdiler. Birçok açıdan mağdur oldum:

1. Başka yerlerden sipariş verebilecekken burayı tercih ederek ihtiyacım olan ürünü hala alamadığım için ürünü kullanamamış olmak çok can sıkıcı. 2. Morhipo'daki alışveriş yaparak kartımdaki kampanya, iade süreci nedeniyle cezai duruma düşecek. 3. Başka kartımdan alışveriş yapsaydım o kartımın kampanyasından faydalanmak suretiyle kazançlı olacakken burada mağdur oldum. 4. Bana kaybım ölçüsünde hediye çeki verilse dahi bu parayı kendilerinde harcamaya beni mahkum etmiş olacaklar ki bu adaletli değil. 5. Para iade sürecini hemen başlatıyoruz efendim diyeli 1 hafta oldu ama hala ne arayan ne soran var.

Morhipo'ya güvenim ciddi oranda sarsıldı. İnsanlarda müşteri bolluğu rahatlığı olunca kalite maalesef yerinde durmuyor. Bu durumu müşteri hizmetleri üzerinden çözememiş olmanın memnuniyetsizliğini burada paylaşmak istedim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Morhipo Logo Morhipo 01 Kasım 2019 10:04

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler