2 g
#11981668

Morhipo.com'dan İademi Alamıyorum!

11.04.2019 tarihinde Morhipo.com'dan ödemesini yapıp tıkla gel özelliğiyle Trabzon Forum Boyner mağazasından teslim alınmak üzere sipariş oluşturdum. 15.04.2019 tarihinde kargonun mağazaya teslim edildiği bilgisi geldi. 17.04.2019 tarihinde adı geçen mağazaya başvurdum. Ancak adıma kargo olmadığı söylendi. Kargo şirketinin bazen bu mağazaya gelen kargoları Trabzon Meydan Forum mağazasına yanlışlıkla teslim edilebildiğini kargomu bir de oraya sormam söylendi. Aynı gün Meydan Forum mağazasına gidip kargomu sorguladığımda orada da olmadığını öğrendim. Bana bu mağazadan kargo şirketini aramam tavsiyesinde bulunuldu! Bunun üzerine Morhipo.com'a defalarca mail atıp, defalarca müşteri hizmetlerini aradım.


İlgilenileceği söylenip taraflarından hiçbir geri dönüş alamadım. Müşteri hizmetleriyle 29.04.2019 tarihinde yaptığım görüşmede ilgili mağazaya telefon numaramın verilmesine onay verip vermediğim soruldu. Onay verince aynı gün ilgili mağaza bir kere aradı. Kargoyu daha ayrıntılı arayacaklarını ve bilgi vereceğini söyledi ancak buradanda hiçbir geri dönüş olmadı. 03.05.2019 tarihinde tekrar müşteri hizmetlerini aradım ve uzun uğraşlar sonucu kargomun bulunamadığını ve ücretin 2 ila 7 iş günü içerisinde tarafıma iade edileceği söylendi. Bu süre içerisinde iadem yapılmadı. 09.05.2019 tarihinde müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Yine uzun uğraşlar sonucu iademin yapılacağı söylendi ancak o tarihten 16.05.2019 tarihi itibariyle de hala iadem yapılmadı. Bu kadar ciddiyetsiz ve ilgisiz bir firma görmedim. Boyner markasına güvenerek yaptığım alışveriş (gerçi alamadım) beni fazlasıyla yordu ve meşgul etti. Bugün Morhipo.com'a mail atarak sorunumu kendilerinden başka platformlarda ve yasal yollarla çözeceğimi bildirdim. Sorunumun çözümü noktasında katkılarınızı bekliyorum.

Elif Elif 477 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Elif2 g

    Firmanızla ilgili deneyimlerimi zaten belirttiğiniz şekilde defalarca kez paylaştım ama sonuç alamadım. Şikayet metnimi tekrar okuyun isterseniz.

  • Morhipo Temsilcisi2 g

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak http://www.morhipo.com/tr-TR/morhipo/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

Ziyaretçi Yorumları