Morhipo Ürün Göndermeden İptal Edilmesi!

Hande Hande20 Ekim 23:14

Morhipo sitesinden Tommy Hilfiger marka ayakkabı sipariş ettim. Siparişimin üzerinden 20 gün kadar geçtikten sonra ürünümü bu süre içerisinde göndermemelerine ve hiçbir iptal talebim olmamasına rağmen kendi inisiyatifleriyle iptal etmişlerdir. 

İptali sebebi için aradığımda müşteri hizmetleri tarafından firma kaynaklı ürün tedarik sıkıntısı yaşandığını belirtmişlerdir. Ancak benim böyle bir talebim olmadığını ürünün parasını ödemiş olduğum ve 20 gün sonra iptal işlemi yapamayacaklarını belirterek ürünün tarafıma gönderilmesini talep etmeme rağmen henüz dönüş yapılmamıştır. 

Ayrıca ürünün bu süre içerisinde halen satışta olduğu ve benim satın aldığım tutardan daha yüksek bir tutar ile satışta olması da yaşamış olduğum mağduriyetin göstergesidir. Sayın Morhipo yetkililerinden müşterilerini mağdur etmemelerini ve tedarik edemeyecekleri ürünün kampanyasını yapmamalarını rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Morhipo Logo Morhipo 21 Ekim 08:49

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Erol 22 Ekim 01:02  

    Ben de benzer sorunu yaşadım yakında; ve sizin belirttiğiniz sonuca vardım: sitelerindeki ürün bilgileri yanlış gerek fiyat gerek mevcudiyet olarak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler