Morhipo Tedarik Edilemeyen Ürün!

Gül Gül11 Ekim 2020 23:09

Morhipo'dan 30/09/2020 tarihinde Premiata marka bir sneakers sipariş ettim. Teslim tarihi 1-7 Ekim arasında gözüküyordu. Bu süreçte ürün tarafıma gönderilmedi. İletişime geçtiğimde 9 ekimde tedarik edileceğine dair e-mail aldım. Bu süre bitiminde ürün hala hazırlanıyor olarak gözüktüğü ve bir bilgi gelmediği için müşteri temsilcisi ile tekrar iletişime geçtim. Şimdi de bir önceki mesaj gibi 16 ekimde tedarik edileceği yazıyor. Ürünün tedarik edilmesi ile ilgili bir problem varsa neden satışa koyuluyor? Ürünün 16 gün sonra da tedarik edilemedi denilip iptali söz konusu olmamalı. En kısa zamanda ürünün temin edilip tarafıma gönderilmesini umuyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gül 24 Ekim 2020 14:37

Şikayetim sonrası satın almış olduğum ürün tarafıma gönderilmedi. Telafi için hesabıma hediye çeki tanımlandı. Stok hatasıdır olabilir diyerek verilen hediye çekini kullanarak yapmış olduğum 2. Alışveriş için de şu an aynı süreç söz konusu. 13 ekimde vermiş olduğum sipariş teslim tarihi geçmesine rağmen tarafıma ulaşmadı. İletişime geçtim. Hala haber yok!

Morhipo Logo Morhipo 12 Ekim 2020 09:01

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler