sta-4-hoverİyi Çözüm

Morhipo Siparişim Kargolanmadı

Ece Ece20 Kasım 2019 10:45

11.11.2019 tarihinde Morhipo'dan vermiş olduğum saat siparişi hala tarafıma kargolanmadı. Konuyla ilgili asla müşteri hizmetine bağlanamıyorum. 20 dakika telefonda beklememe rağmen muhatap olacak bir kişiye bağlanamıyorum. Bir daha alışveriş yapmayı düşünmüyorum.

En azından konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmasını beklerdim, sistem üzerinden sürekli siparişiniz hazırlanıyor durumunda 9 gündür hazırlanamayan gerçekten nedir? Sıfırdan saat üretilirdi bu kadar günde, bütün güven duygumuzu zedeledi. Konuyla ilgili mağduriyetimizin giderilmesi için acil desteğinizi rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ece 20 Kasım 2019 12:06

Teşekkürler, öncelikli tercihim sizinle iletişime geçmekti ancak müşteri hizmetlerine 3 gündür ulaşım sağlayamadığım için firmanızla direk kurabileceğim bir iletişim yolu olduğunu maalesef buradaki bir çok kişi gibi düşünmemekteyim. Konuyla ilgili acil desteğinizi rica ederim.

Morhipo Logo Morhipo 20 Kasım 2019 11:25

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler